Nowy numer 32/2022 Archiwum

Wiara czy religijność?

– Nieraz praktykujemy chodzenie do kościoła, a jesteśmy daleko od Jezusa – mówił bp Andrzej Czaja.

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (24 czerwca) w grocie lurdzkiej na Górze św. Anny odbyło się wieczorne czuwanie braci józefowych, opiekunek życia i członków dzieła „Oremus”. Mszy św. i nabożeństwu, którymi zainaugurowane zostało jubileuszowe triduum modlitewne poprzedzające 50. rocznicę erygowania diecezji opolskiej, przewodniczył biskup opolski.

W homilii i konferencji przekonywał o konieczności podejmowania formacji. Wymóg ten postawił przed kapłanami i świeckimi. – Dzisiaj w formacji pierwszym zadaniem jest to, żeby doprowadzić do jak największego zjednoczenia z Chrystusem. Od tych, którzy przybyli do nas w związku z wojną w Ukrainie, już kilkakrotnie usłyszałem podobne słowa: „Proszę księdza biskupa, mówiono, że Polska to kraj pełen wiary, a ja widzę, że jesteście bardzo zaangażowani w praktykowanie chodzenia do kościoła, ale my na Ukrainie bardziej wierzymy w Boga”. Mocne słowa. Oni widzą, że my bardziej chodzimy do kościoła niż wierzymy w Boga. Czyli wypełniamy obowiązek, jesteśmy solidni w praktykowaniu religijności, ale czy to jest wiara? – pytał bp Andrzej Czaja.

Przypomniał, że chrześcijaństwo to otwarcie się na Chrystusa i życie Nim. – Niedowartościowanie Boga, wręcz zostawienie Boga, bierze się stąd, że nie było więzi z Jezusem – mówił biskup, przywołując zadanie roku jubileuszowego: „Bliżej Boga-Człowieka”, które wyznacza drogę odnowy duchowej. Podkreślał też konieczność przezwyciężenia podziału na duchownych i świeckich. – Kościół to wspólne podążanie wszystkich ochrzczonych. Wszyscy musimy być aktywni, odpowiedzialni za Kościół i zaangażowani w cel, jakim jest niebo, i w misję, jaką jest zbawienie każdego człowieka – przypominał. Czuwanie zakończyło się nabożeństwem eucharystycznym z modlitwą za kapłanów i o nowe powołania do służby w Kościele oraz do sakramentalnego małżeństwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama