Odczytaniem fragmentu z bulli papieża Pawła VI "Episcoporum Poloniae coetus" z 28 czerwca 1972 roku rozpoczęła się dziękczynna celebracja.
We wtorkowy wieczór 28 czerwca Mszy św. w katedrze opolskiej przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Koncelebrowali biskupi Andrzej Czaja, Rudolf Pierskała i Paweł Stobrawa, dziekani poszczególnych dekanatów oraz kilkudziesięciu kapłanów zarówno pracujących w instytucjach diecezjalnych, jak i posługujących w duszpasterstwie parafialnym.
Katedralne ławki wypełniły osoby konsekrowane oraz wielu świeckich.
- "Annuntio vobis gaudium magnum" - tak Kościół ogłasza zawsze wybór papieża. Ja dziś użyłem tych słów, by też zwiastować radość wielką. Oto właśnie przypada dzień Złotego Jubileuszu Diecezji Opolskiej - ogłosił bp Andrzej Czaja.
- To liturgia dziękczynienia i odnowienia przymierza z Bogiem. Będzie sprawowana z kielichem, który od samego papieża Pawła VI otrzymaliśmy jako nowo utworzony Kościół - zapowiedział biskup opolski. Przypomniał, że największą naszą potrzebą jest zbliżenie się do Jezusa, co zostało wyrażone w haśle roku jubileuszowy "Bliżej Boga-Człowieka".
- Ta uroczysta celebra jest dla mnie niezwykłym wzruszeniem, ale także przypomnieniem o wielkich drogach, którymi prowadzi nas Pan - mówił bp Jan Kopiec.
W homilii biskup gliwicki wspominał dzień 30 kwietnia 1972 roku, kiedy w Opolu przyjmował święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Jopa, administratora apostolskiego Śląska Opolskiego. - Nikt z nas nie przypuszczał, że dożyjemy bardzo szybko niezwykłego awansu i niezwykłego ukłonu Stolicy Apostolskiej wobec Kościoła, który jest na Śląsku Opolskim. Bo za niecałe dwa miesiące zapadła decyzja Ojca Świętego Pawła VI o powołaniu na miejsce Administracji Apostolskiej pełnoprawnej diecezji - mówił bp Jan Kopiec.
- Wracając do wydarzeń, które stały u podstaw wyniesienia Opola i Ziemi Opolskiej do samodzielnego Kościoła diecezjalnego, wiemy, że nie była to prosta droga, zwłaszcza po 1945 roku - wspominał biskup gliwicki. - Cieszymy się, że Opole przez wieki dojrzewało, by być samodzielnym podmiotem kościelnym. Długa to była droga - podkreślał. Przywołał postaci trzech biskupów opolskich, a także dziewięciu biskupów pomocniczych.
Po radosnym Te Deum Laudamus przyszedł czas życzeń również dla bp. Jana Kopca, który w tym roku obchodzi złoty jubileusz kapłaństwa. - Życzę tobie, Janie, żeby te dni, które ci zostały do czynnego bycia biskupem gliwickim przebiegały w spokoju, bez trudnych spraw. Jednocześnie życzę ci, żebyś potem mógł jeszcze wiele wiele lat czerpać z tego, co zawsze było twoją radością: praca w archiwach, pochylenie nad księgami i dzielenie z nami historycznym spojrzeniem - mówił bp Andrzej Czaja.
Jubilat otrzymał kosz 50 czerwonych róż, po jednej na każdy rok kapłaństwa.
Po błogosławieństwie biskupi przeszli do kaplicy Matki Bożej Opolskiej. Bp Andrzej Czaja postawił zapaloną jubileuszową świecę na grobie pierwszego biskupa opolskiej Franciszka Jopa.
Fragment bulli papieża Pawła VI "Episcoporum Poloniae coetus":
"Przychylając się do prośby Episkopatu Polski - wzniesionej do Stolicy Apostolskiej - aby okręgi kościelne na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski zostały dostosowane do nowych warunków, ze względu na potrzebę usprawnienia duszpasterstwa wiernych, chętnie powzięliśmy następujące postanowienia. Na wymienionych Ziemiach erygujemy cztery diecezje, a mianowicie: Opolską, Gorzowską, Szczecińsko-Kamieńską i Koszalińsko-Kołobrzeską w granicach określonych w sposób następujący: Diecezji Opolskiej wyznaczamy terytorium województwa opolskiego, z wyjątkiem powiatów: Namysłów i Brzeg, oraz terytorium dekanatów: Bytom, Dobrodzień, Gliwice, Łabędy, Miechowice, Pyskowice, Toszek, Ujazd i Zabrze, położonych na terenie województwa katowickiego; równocześnie wyłączamy powyższe terytoria z Archidiecezji Wrocławskiej. Do Diecezji Opolskiej będzie przynależeć odtąd również terytorium dekanatów: Branice, Głubczyce i Kietrz oraz parafii Owsiszcze, które odłączamy od Archidiecezji Ołomunieckiej. Stolicą Biskupią Diecezji Opolskiej będzie miasto Opole. Wymieniona diecezja będzie należeć do Metropolii Wrocławskiej, a jej biskup będzie podlegał metropolicie wrocławskiemu, zgodnie z przepisami obowiązującego prawa".