Koncert, dyskusja, prelekcje biograficzne, konferencja, spektakl, wystawa, warsztaty filmowe i teatralne oraz dziękczynna modlitwa – tak prudniczanie upamiętnią Prymasa Tysiąclecia.
Interdyscyplinarny projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych pt. "Polska Jutra w Kulturze" składa się z różnorodnych wydarzeń.
- Jego celem jest integracja międzypokoleniowa w oparciu o wartości chrześcijańskie, myśl teologiczną, społeczną i kulturową bł. Stefana Wyszyńskiego. Prudnik był jednym z miejsc internowania Prymasa Tysiąclecia, stąd idea organizacji projektu związanego z jego postacią - tłumaczy dr Sylwia Gawłowska, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury.
Projekt zainauguruje w niedzielę 12 września o godz. 18.00 Msza św. w sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie, która będzie dziękczynieniem za beatyfikację bł. kard. S. Wyszyńskiego. To ten klasztor był jednym z miejsc przetrzymywania prymasa podczas jego internowania. Tutaj kardynał zdecydował się na napisanie Ślubów Jasnogórskich.
Po Eucharystii na scenie przy grocie lurdzkiej rozpocznie się koncert międzypokoleniowy pt. "Skrawek Nieba 2.0". O godz. 19.00 wystąpią artyści dziecięcego i młodzieżowego studia piosenki POK, a godzinę później, o 20.00 Maleo Etno Acoustic czyli Darek Malejonek z zespołem. Można będzie usłyszeć m.in. umuzycznione fragmenty kazań prymasa Wyszyńskiego.
Na kolejny wrześniowy weekend (17-19 września) zaplanowano warsztaty graffiti dla dzieci i młodzieży. Trwają już zapisy, bo liczba miejsc jest ograniczona.
W październiku będzie panel dyskusyjny, prelekcje biograficzne, konferencja popularnonaukowa, spektakl literacko-muzyczny "Jan Paweł II - okno nadziei", interaktywne warsztaty filmu dokumentalnego z Dariuszem Debernym, wystawa plakatowa i międzypokoleniowe warsztaty teatralne dla osób niepełnosprawnych.
Wstęp wolny.
Szczegóły na stronie www.pok-prudnik.pl i na poniższym plakacie.
"Gość Opolski" jest jednym z patronów medialnych tych wydarzeń.
Materiały organizatora(obraz) |