Nowy numer 48/2022 Archiwum

Etyka i Ewangelia

Etyka jest zbiorem zasad, reguł, norm, refleksji, motywów odnoszących się do granicy między dobrem a złem – oczywiście w życiu człowieka i człowieczych, społecznych powiązań.

Jest to zbiór uporządkowany, zatem uważany za jedną z gałęzi nauki. A skoro tak, to trzeba ją uważać za jeden z elementów normujących życie człowieka. A czym jest Ewangelia? Jest zachętą, napomnieniem, wskazaniem drogi życia trudnej, lecz wiodącej ku doskonałości.

Nie skupia się na klasyfikowaniu czynów jako dobrych bądź złych, ale wskazuje drogę ku większemu dobru; drogę, na której światło i siły człowiek otrzymuje od Boga. Czyżby więc człowiek niewierzący był zdany tylko na własne siły, nawet jeśli widzi i uznaje wartość dobra? To nie tak. Jeśli ktoś zna bądź tylko przeczuwa wartość dobra, już otrzymał pierwszy podmuch wiatru w żagle, dar energii obudzonej obecnością i działaniem Bożego Ducha. Ten delikatny powiew działania Boga to początek Ewangelii w życiu człowieka. Bo Ewangelia to nie coś – księga, kazanie, powieść, film, piosenka… Ewangelia to wewnętrzna siła przemieniająca człowieka. To także słowo, przykład, postawa innych ludzi. Nie tylko programowo ewangelizujących, ale wiernych codziennemu dobru.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy