Nowy numer 48/2022 Archiwum

Ukraińcy dziękują Polakom... muralem

W Opolu z inicjatywy młodych Ukraińców powstał mural, który jest wyrazem wdzięczności polskiemu społeczeństwu za udzielaną pomoc.

Pomysłodawcami i inicjatorami muralu, który został odsłonięty ostatniego dnia września, są Yaroslav Kovalchuk, Alla Krekotnieva i Michał Bakasov.

- Zastanawialiśmy się, co fajnego możemy zrobić dla Polski i dla Polaków, dla miasta Opola. Chcieliśmy odwdzięczyć się i podziękować Polakom za wsparcie, które okazują dla Ukrainy i uchodźców z Ukrainy. Wiemy, że to nie tylko rząd polski okazuje wsparcie, ale zwykli mieszkańcy m.in. przyjmując w swoich domach uchodźców - mówi Michał Bakasov.

- Te mural jest głosem historii. On zostanie i będzie przypominał o tym, co teraz się dzieje. Wiemy, że wielkie polskie miasta malują murale wspierające Ukrainę, ale jeszcze nikt nie przygotował ukraińskiego podziękowania dla Polski. To wspaniałe, że Polacy są dla nas tacy gościnni. Odwdzięczmy się w ten właśnie sposób - podkreśla Alla Krekotnieva, wskazując na czerwono-biało-żółto-niebieski wizerunek dwóch kobiet, które mają wspólne oko.

- Mural zaprojektowała moja znajoma Yeva, studentka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Opolskim. Wykonany jest farbami, które oczyszczają powietrze, tym samym zastępuje 30 drzew - mówi Yaroslav Kovalchuk.

Ukraińcy dziękują Polakom... muralem   Inicjatorami muralu są młodzi Ukraińcy. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż właśnie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 działa oddział przygotowawczy dla młodszych dzieci z Ukrainy. 

- Nasza szkoła jest otwarta i przyjazna. W tej chwili w oddziale przygotowawczym dla klas 1-3 mamy 15 uczniów z Ukrainy. Ta liczba się zmienia. Dzieci przyjeżdżają, wyjeżdżają, ale to co najważniejsze - chcemy, aby w naszej szkole czuły się dobrze i aby zapomniały o wydarzeniach, które wcześniej przeżyły - podkreśla Alina Mielniczuk, dyrektor PSP nr 5 w Opolu.

W pozyskaniu środków na wykonanie muralu młodych Ukraińców wsparło Stowarzyszenie Europa Iuvenis. - Otrzymaliśmy 6 tys. zł z Narodowego Instytutu Wolności, a realizacją muralu zajęła się grupa "Murki" w Opolu - mówi Alicja Wiśniewska ze stowarzyszenia. 

- Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie w naszym kraju powstało przynajmniej kilka murali, które były formą wsparcia dla narodu ukraińskiego, ale wydaje mi się, że tu mamy jeden z pierwszych murali wymyślonych i od początku do końca zrealizowanych przez samych Ukraińców jako forma podziękowania i solidarności z polskim narodem. Myślę, że to ważne w obliczu kryzysu, z jakim się zmagamy. Skutki trwającej wojny ponoszą nie tylko Ukraińcy, ale również Polacy i coraz więcej osób w naszym kraju ma problemy chociażby finansowe wynikające ze wzrostu cen energii. Tylko, kiedy będziemy się trzymać razem, jesteśmy w stanie pokonać trudności. Ten mural jest dla mnie tego najlepszym wyrazem - mówi Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta Opola.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy