Nowy numer 48/2022 Archiwum

Jabłko pachniało całym sadem

Akcja społeczno-artystyczna Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w pociągach Polregio w 78. rocznicę pierwszego transportu powstańców warszawskich do obozu jenieckiego Lamsdorf.

Kiedyś na Starówce na warcie o świcie kolega mówił mi, że już po wojnie będziemy bohaterami. Jak będziemy szli, to będą nam rzucać kwiaty i bić brawo. To się nie spełniło, on zginął, ale jak jechałam w tym wagonie do obozu i nieznani ludzie podchodzili z darami – a kropla wody była wtedy bardzo cenna, a jabłko to już w ogóle pachniało całym sadem – to tak jakbym tę defiladę odbierała” – wspominała 15-letnia Barbara Lewandowska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, transport do obozu jenieckiego w Lamsdorf (Łambinowice) w pierwszych dniach października 1944 r.

Na początku października 1944 r. Niemcy skierowali do Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice) prawie 6-tysięczną grupę powstańców warszawskich, wziętych do niewoli po zakończeniu walk w stolicy. Do obozu transportowani byli koleją. Stłoczeni w bydlęcych wagonach, w głodzie, brudzie, upokarzani i brutalnie traktowani.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach w 78. rocznicę pierwszego transportu powstańców we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Teatrem Ekostudio organizuje happening w pociągach Polregio kursujących na trasie Opole-Nysa.

- Przedsięwzięcie oparte zostanie o kontekst historyczny, zrekonstruowany na podstawie relacji samych powstańców wspominających, w jakich warunkach przebiegał transport, jakie emocje im towarzyszyły, co robili w czasie podróży, co im doskwierało najbardziej i w jaki sposób radzili sobie w dramatycznej sytuacji. Akcja będzie zawierać elementy ekspresji scenicznej oraz nieformalnej dydaktyki historycznej. Jej celem jest zaintrygowanie podróżujących, pobudzenie ich do refleksji skierowanej w przeszłość i niebanalne przekazanie wiedzy o, na ogół pomijanych, losach powstańców po opuszczeniu Warszawy. W happeningu wezmą udział aktorzy, muzealni edukatorzy i niczego niepodejrzewający pasażerowie. Pojawią się także… jabłka - informuje CMJW.

Pierwszy happening odbył się dzisiaj.

Jutro (6 października) wydarzenie będzie miało miejsce w połączeniach:

Opole-Nysa, godz.13.24-14.31

Nysa-Opole, godz. 15.52-17.02

a pojutrze (7 października):

Opole-Nysa, godz. 5.28-7.00

Nysa-Opole, godz. 7.51-8.48

Jabłko pachniało całym sadem   Kartka pocztowa do mieszkańców woj. opolskiego od Barbary Lewandowskiej ps. "Wirta". Materiały CMJW
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy