Nowy numer 17/2024 Archiwum

Warsztaty orkiestrowe w Opolu

Dyrygentów orkiestr dętych, instrumentalistów i organistów na warsztaty zaprasza Hubert Prochota, autor nowych opracowań pieśni.

Warsztaty orkiestrowe w Opolu   Orkiestry odgrywają dużą rolę w wielu parafiach. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Warsztaty odbędą się 15 października w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Opolu (ul. Strzelców Bytomskich 18). Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 wykładem nt. "Jak dobrze poprowadzić zespół?". Po nim będzie część praktyczna, prezentująca nowe opracowania z wykonaniem orkiestry.

Całość poprowadzi Hubert Prochota, wybitny muzykolog, dyrygent i pedagog, autor nowych opracowań pieśni z modlitewnika "Droga do nieba na orkiestry dęte".

- Zachęcamy do udziału dyrygentów, ale też muzyków grających w orkiestrach bądź organistów akompaniujących orkiestrom. Przyczynkiem do zorganizowania warsztatów było powstanie nowego opracowania pieśni znajdujących się w "Drodze do nieba", który przeznaczony jest dla orkiestr dętych. Pierwszy tom już się ukazał, kolejne są w przygotowaniu. Zawierają one partyturę i nuty dla różnych instrumentów. Mamy nadzieję, że będzie on przydatny dla wielu orkiestr parafialnych, grających w mniejszym lub większym składzie - podkreśla ks. Mateusz Mandalka, współredaktor wydania. - Wiele orkiestr korzysta z opracowania Joachima Kindra, które ukazało się ok. 20 lat temu. Jednak od tego czasu doszło wiele nowych pieśni, ale i zbiór ten nie zawsze sprawdza się przy różnych składach - tłumaczy.

Warsztaty orkiestrowe w Opolu   Hubert Prochota to wybitny muzykolog, dyrygent i pedagog, były dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu, długoletni dyrygent orkiestry symfonicznej w szkole muzycznej, instruktor Chóru Cantabile przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Zajmuje się też działalnością naukową i wydawniczą. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

O swoim dziele opowiada też sam Hubert Prochota. Na warsztatach będzie starał się przedstawić jego możliwości w praktyce, w różnych konfiguracjach instrumentalnych. Stąd zachęca kapelmistrzów do przyjazdu.

- Ja, najpierw grając w orkiestrze w Dobrzeniu Wielkim na trąbce i waltorni, potem też dyrygując, pamiętam problem z dostępem do dobrych opracowań na dęte zespoły. Autor bowiem zwykle rozpisywał pieśń na duży skład, a my nie mieliśmy części tych instrumentów, które zostały przewidziane przez niego, bo orkiestra była mała. Trzeba było dobierać muzyków albo wybierać zeszyty tylko na instrumenty, którymi dysponowaliśmy, a to nie zawsze brzmiało dobrze. Korzystaliśmy z różnych zbiorów, ale wiem, że w niemal każdej parafii, gdzie jest orkiestra, są też własne opracowania, charakterystyczne dla niej, tworzone w dawnych czasach przez muzyków-amatorów.  One mają często różne ułomności, są dedykowane na konkretny zespół i np. w sąsiedniej parafii się już nie sprawdzą. To, co starałem się zrobić, bazując też na wieloletnich doświadczeniach, to stworzyć coś uniwersalnego, co sprawdzi się i dla małego i dla dużego zespołu - zaznacza.

Opowiada, jak przy okazji przygotowywania od strony muzycznej różnych uroczystości na Górze Świętej Anny czy w Opolu powstawały opracowania różnych pieśni, dostosowane do różnego liczebnie składu, które teraz zebrał..

Warsztaty orkiestrowe w Opolu   W zestawie jest partytura oraz zeszyty nut dla poszczególnych instrumentów. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

- Z tego samego zbioru grała orkiestra licząca 60 osób, z zestawem wszystkich instrumentów jak i mały, kilkuosobowy zespół. Z pomocą dołączonej do opracowania instrukcji można w każdej parafii, gdzie są choćby 4 instrumenty dęte zrealizować oprawę muzycznej każdej uroczystości. Do tego jest też akompaniament organowy. To pieśni znane, śpiewane od wielu lat i nowsze. Dodatkowo w zestawie tym są też wstępy do pieśni - małe preludia, które może grać organista albo zespół. Myślę, że każdy zespół będzie w stanie to zagrać, choć oczywiście jeśli "od zawsze" gra się ze starych opracowań i wkradła się pewna rutyna, trzeba będzie nieco trudu. Miałem okazję przetestować je już w kilku parafiach i myślę, że warto - dodaje.

Pierwszy tom zbioru zawiera pieśni na kolejne okresy liturgiczne (adwentowe, kolędy, pokutne, pasyjne, wielkanocne, do Ducha Św., na Wniebowstąpienie Pańskie, do Trójcy Świętej itd.). Nadają się one do grania nie tylko podczas liturgii, ale w innych okolicznościach. Kolejny będzie zawierał pieśni przygodne, mszalne, maryjne itd.

Koszt warsztatów: 30 zł. Zapisy poprzez formularz internetowy bądź na miejscu. Szczegóły pod nr. tel. 509 844 296. Na miejscu będzie możliwość zakupu nowego opracowania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy