- Jesteście wielkim bogactwem poszczególnych wspólnot parafialnych, ale także diecezji. Nie ustawajcie w trwaniu na modlitwie różańcowej - mówił bp Paweł Stobrawa do członków Żywego Różańca.
W sobotę 15 października pod hasłem "Z Maryją w roku jubileuszu diecezji opolskiej" odbyła się VI Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca na Górę św. Anny, którą poprowadził ks. Mariusz Sobek, moderator diecezjalny wspólnoty.
W modlitewno-formacyjnym spotkaniu wzięło udział około 300 członków róż różańcowych z 33 parafii. Najliczniejsza grupa, ponad 40-osobowa przyjechała z parafii bł. Czesława w Opolu.
Pielgrzymka rozpoczęła się w bazylice św. Anny wspólną modlitwą i konferencją o. Błażeja Kurowskiego OFM. Zastąpił on ks. Jacka Gancarka, ogólnopolskiego moderatora Żywego Różańca, który musiał odwołać swoją obecność na opolskiej pielgrzymce.
O. Błażej Kurowski przywołał postać o. Piotra Pawliczka, franciszkanina, założyciela Pokutnej Krucjaty Różańcowej. O. Pawliczek przypominał, że obok modlitwy, obok Różańca potrzeba też pokuty, o którą prosiła Maryja w Fatimie. Założona przez niego krucjata poprzez modlitwę różańcową i pokutę przyczyniła się do odzyskania przez Austrię niepodległości w 1955 roku. Kraj ten okupowany był przez Sowietów, a Maryja odmieniła jego oblicze. -Po dziś dzień żaden rosyjski historyk nie umie wytłumaczyć tej decyzji - mówił o. Kurowski.
Dziś Pokutna Krucjata Różańcowa liczy 700 tysięcy członków i wyprasza pokój dla świata.
- Problemy, które musi rozwiązać świat, są z ludzkiego punktu widzenia nieraz nie do rozwiązania. Bo jak doprowadzić do końca wojny, jak zlikwidować przemoc, handel dziećmi, prześladowanie chrześcijan, degradację środowiska? Jak postawić tamę fali aborcji i eutanazji? Co zrobić, aby ludzkość powróciła do zdrowych zasad moralnych? Nikt nie zna odpowiedzi na te pytania, ale te problemy mogą być rozwiązane, gdy damy jeszcze raz szansę Maryi, której wstawiennictwo u Boga wyjednuje cuda - mówił o. Błażej Kurowski.
- I Pokutna Krucjata Różańcowa, i miliony ludzi, którzy należą do Żywego Różańca, wypraszają tyle łask. Nie wiemy ile. Może byłoby jeszcze gorzej na świecie, gdyby nie było was, bo u Boga, do którego kołaczemy modlitwą i pokutą, nie ma nic niemożliwego - podkreślał o. Kurowski.
Po konferencji ks. Mariusz Sobek poprowadził adorację Najświętszego Sakramentu, a o 11.30 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa seniora Pawła Stobrawy.
- W tej Eucharystii dziękujemy za dzieło naszego zbawienia, ale tą Eucharystią chcemy również dziękować za was, którzy w swoich wspólnotach parafialnych jesteście szczególnym skarbem. W różach różańcowych niejako opasujecie całą diecezją, każdą wspólnotę parafialną swoimi modlitwami. Za to wam z serca dziękuję - mówił biskup Stobrawa. Modlił się, by członkom Żywego Różańca nie brakowało gorliwości.
Po Eucharystii był czas wolny, a w drugiej części pielgrzymki zaplanowane zostało spotkanie z siostrami loretankami, modlitwa różańcowa i koronka do Bożego Miłosierdzia.