Dzisiaj uroczyście otwarto Śląsko-Morawską Drogę św. Jakuba.
Około 70 pielgrzymów związanych duchowo z pielgrzymowaniem do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela przeszło transgraniczny odcinek tej drogi - od Raciborza przez Bojanów i Krzanowice do Strahovic po czeskiej stronie. Pielgrzymka rozpoczęła się poranną Mszą św. w kościele św. Jakuba w Raciborzu, którą odprawił ks. Grzegorz Lepiorz.
- To jest chwila historyczna. Otwieramy kolejny odcinek Drogi św. Jakuba – drogę śląsko-morawską, która połączy nasze dwa narody, połączy drogi św. Jakuba prowadzące do Santiago de Compostela. Drodzy bracia w Jezusie Chrystusie, cieszymy się bardzo, że razem z wami możemy otworzyć drogę, którą przez wasze miasto będą szli pielgrzymi do Santiago de Compostela. Wiemy, że spotkają się z waszym wielkim sercem i tradycyjną morawską gościnnością, a sami odpłacą swoimi modlitwami, prosząc Boga o wiele łask dla was - powiedział Piotr Matusek, prezes Górnośląskiego Klub Przyjaciół Camino podczas uroczystości na przejściu granicznym Krzanowice-Strahovice.
Piotr Matusek wręczył wicestaroście Strahovic Markowi Hluchníkowi na pamiątkę chwili drewnianą kapliczkę św. Jakuba Apostoła. - Serdecznie was wszystkich witam i pozdrawiam w Republice Czeskiej. Strahovice to pierwsze miejsce w naszym kraju na Drodze św. Jakuba prowadzącej przez historyczne tereny Śląska i Moraw. Wszystkich zapraszamy do tej podróży. Witamy w Strahovicach! - powiedział Ivo Jarka z Krnova w imieniu Stowarzyszenia Pielgrzymów św. Jakuba „Ultreia” w Pradze. Po przecięciu wstęgi powitano pielgrzymów z Polski - w grupie byli nie tylko pielgrzymi z terenu Śląska, ale również z Łowicza czy Białegostoku - chlebem i solą. Na przejściu granicznym jest tablica opisująca Drogę św. Jakuba w Republice Czeskiej, a w centrum miejscowości obelisk wskazujący drogę do Composteli.
GKPC od lat propaguje pielgrzymowanie Drogami św. Jakuba i wyznacza jego szlak charakterystycznymi znakami muszli św. Jakuba. Śląsko-Morawska Droga św. Jakuba biegnie od Toszka przez Stare Pawłowice, Słupsko, Poniszowice, Pławniowice, Kleszczów, Łany Wielkie, Sośnicowice, Tworóg Mały, "Magdalenkę", Rudy Raciborskie, a potem z Rud do Nędzy i przez rezerwat przyrody "Łężczok" do Raciborza i dalej przez Bojanów do Krzanowic skąd na teren Czech wchodzi w Strahovicach i przez Opawę, Ołomuniec, Brno, Mikulov do granicy z Austrią.
Uroczystość - po posiłku przygotowanym przez morawskich gospodarzy w sali gminnej - zakończyła się modlitwą w kościele św. Augustyna w Strahovicach, w którym w latach wojny duszpasterzem był bł. ks. Richard Henkes SAC, męczennik obozu koncentracyjnego w Dachau.