Okazją do szczególnie uroczystego świętowania odpustu było wprowadzenie relikwii świętej patronki a także jubileusz 150-lecia istnienia kościoła.
Uroczystej Mszy św. w sobotę, 15 października, w przeddzień wspomnienia św. Jadwigi przewodniczył bp Rudolf Pierskała. Niewielki neogotycki kościółek pw. św. Jadwigi w Mokrej datowany na 1870 r. jest częścią parafii Nawiedzenia NMP w Łączniku.
- Ten jubileusz mieliśmy mieć już dwa lata temu, ale dwa razy musieliśmy go przekładać z powodu pandemii. Teraz się wreszcie udało i dzięki temu świętujemy go razem z 25. rocznicą naszego Parafialnego Zespołu Caritas, któremu św. Jadwiga też patronuje a dodatkowo, choć to niewielka wioska, mamy teraz u siebie jej relikwie - mówi z radością proboszcz, ks. Damian Cebulla.
Mieszkańcy dziękowali biskupowi za obecność i modlitwę. Witold Chełmecki / parafia ŁącznikBiskup nawiązując do sobotniej Ewangelii tłumaczył, że do rodziny Jezusa należą ci, którzy słuchają Słowa Bożego i wypełniają je.
- Św. Jadwiga na pewno należała do Jego rodziny, bo pełniła wolę Bożą. Była żoną, matką, księżną, a pod koniec życia jeszcze zakonnicą. Jest m.in. patronką pojednania, zgody, miłości wzajemnej. Służyła innym i zabiegała o pokój. To wyjątkowa święta, trzyma w ręku kościół i Matkę Bożą. Kościół, bo wierzyła w niego i prowadzi nas do kościoła, do Jezusa przez Matkę Najświętszą.
Wspomniał o cechach świętej patronki, które wskazują na jej świętość: pracowitość, wspieranie ubogich i bojaźń Boża, porównując ją też do śląskich kobiet, ich gospodarność, umiejętność dzielenia się i ich szacunek dla Boga. Dzielny człowiek ma odwagę przeciwstawienia się panującym modom, ma swoją klasę i styl. - Być dzielną kobietą, matką, babcią, wdową - to nasze powołanie - mówił, życząc obecnym, by brali przykład ze swojej patronki i prosili ją o pomoc.
Św. Jadwiga w relikwiach i na ołtarzu. Witold Chełmecki / parafia ŁącznikTakże proboszcz przyznaje, że ma do św. Jadwigi szczególny sentyment.
- Przyszedłem do Łącznika, dość dużej parafii, z niewielkiej parafii pw. św. Jadwigi w Radoszowach. Tam było mi bardzo dobrze, więc kiedy ksiądz biskup dał mi nowe zadania, przyszedłem tu sześć lat temu, do parafii z kilkoma filiami z dużą niepewnością. Kiedy zobaczyłem, że wśród tych kościołów jeden z filialnych jest pw. św. Jadwigi, moje serce trochę się uspokoiło i jest mi on szczególnie bliski. Gdy w Trzebnicy odkryto kilka lat temu szkatułę z relikwiami św. Jadwigi, rozpocząłem starania, by jej relikwie były także u nas. I dziś je uroczyście możemy wprowadzić - tłumaczy.
Po Eucharystii można było ucałować relikwie. W ramach uroczystości poświęcono także odnowioną figurę maryjną, która została umieszczona na placu przed kościołem.