Nowy numer 5/2023 Archiwum

Zmarł brat Waldemar Czarnocki OFM

Pochodzący z kietrzańskiej parafii zakonnik od czasu ataku Rosji na Ukrainę angażował się w organizację pomocy dla tarnopolskiej ludności i uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi.

Brat Waldemar Czarnocki zmarł niespodziewanie wieczorem 17 listopada. Miał 65 lat, z których 45 przeżył w Zakonie Braci Mniejszych.

Do franciszkańskiej prowincji św. Jadwigi wstąpił 23 lipca 1977 r. Po odbyciu rocznego nowicjatu w Borkach Wielkich złożył pierwszą profesję 27 sierpnia 1978 r.

Śluby wieczyste złożył 4 września 1983 r. w rodzinnej parafii św. Tomasza w Kietrzu.

Posługiwał jako zakrystian, furtian czy introligator w klasztorach franciszkańskich m.in. w Raciborzu, na Górze św. Anny, w Gliwicach, we Wrocławiu i w Głubczycach.

Pracował także w Rzymie - najpierw w latach 1985-1986 w Kurii Generalnej, a w latach 1989-1991 w bibliotece franciszkańskiej uczelni Antonianum. 

Po rozpadzie Związku Radzieckiego swoje serce oddał projektowi odtworzenia wspólnoty franciszkańskiej obrządku bizantyjskiego w Ukrainie. Przebywał w ramach tego projektu w latach 1991-1993 we Lwowie i 2003-2004 w Tarnopolu, aby ostatecznie od 2009 roku posługiwać w klasztorze i parafii w Tarnopolu w ramach Fundacji Bizantyjskiej Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego.

Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie zaangażował się w organizację pomocy dla miejscowej ludności i uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi. W ostatnim miesiącu powrócił na stałe do Polski ze względu na pogorszenie stanu swojego zdrowia.

Pogrzeb śp. br. Waldemara Czarnockiego odbędzie się w środę 23 listopada o 11.00 w kościele pw. św. Paschalisa w Raciborzu na Płoni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy