Nowy numer 09/2024 Archiwum

Mama córce, kobieta kobietce

Chciałabyś porozmawiać z córką o zmianach, jakie zachodzą w jej ciele w okresie dojrzewania, ale nie wiesz, jak to zrobić? W Opolu po raz drugi odbędzie się warsztat dla matek dziewczynek w wieku 9-12 lat.

Warsztaty pt. "Mama córce, kobieta kobietce" odbędą się w sobotę 26 listopada od 10.00 do 15.00 w kawiarence parafialnej przy kościele św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach (ul. Prószkowska 74). Poprowadzą je Aleksandra Buczarska oraz Monika Mościcka-Starosta.

- Mamy mają świadomość, że powinny porozmawiać z dojrzewającą córeczką, ale często nie wiedzą, jak się do tego zabrać, co i jak powiedzieć. Okazuje się, że przekazanie wiedzy na temat miesiączki i płodności jest dla nich na tyle krępujące, że często zbyt długo zbierają się do rozmowy. W efekcie dziewczynka albo ma już za sobą pierwszą miesiączkę, albo jako czwartoklasistka dowiedziała się o niej na lekcjach w szkole - zauważa Aleksandra Buczarska.

- Chcemy mamom pomóc. Warsztaty, które prowadzimy w ramach ogólnopolskiego projektu realizowanego przez Instytut Naturalnego Planowania Rodziny INER, dają mamom konkretne narzędzia: wiedzę na temat fizjologii i podstaw komunikacji, gotowe scenariusze pogaduszek i konkretne ćwiczenia, z których mogą skorzystać. Po naszych pięciogodzinny warsztatach będą wiedziały od czego zacząć rozmowy z córeczką, jakie tematy poruszyć - mówi A. Buczarska. Dodaje, że program powstał po konsultacji ze specjalistami z dziedziny psychologii, endokrynologii czy ginekologii. Zatem przekazywana wiedza jest sprawdzona, profesjonalna i na czasie.

Mama córce, kobieta kobietce   Aleksandra Buczarska i Monika Mościcka-Starosta są nauczycielkami NPR (naturalnego planowania rodziny) i mamami dorastających dziewczynek. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Szerzej o projekcie na stronie mamacorce.iner.pl.

- Zaproszeniem na pogaduszki jest list od serca, który mama wręcza córce. Po przeczytaniu listu wspólnie umawiają się na pierwsze spotkanie. Proponujemy, by było to w miejscu niecodziennym. Z moją córką byłam w kawiarni na lodach. Wtedy miałyśmy okazję porozmawiać na pierwszy temat. Po każdym spotkaniu umawiamy się na kolejne. W całym cyklu jest 7 pogaduszek, a każda z nich to wartościowy czas, który mama i córka spędzają razem tylko we dwie - opowiada Monika Mościcka-Starosta.

- W pamięci utkwiły mi słowa jednej z uczestniczek pierwszej edycji warsztatów, która powiedziała nam, że właśnie dotarło do niej, że musi być przyjaciółką swojej córki. Ta myśl pokazuje, co mamy zyskują dzięki uczestnictwu w warsztatach - zauważa A. Buczarska.

Warsztaty są dedykowane dla mam dziewczynek w wieku 9-12 lat. Koszt uczestnictwa wynosi 160 zł. Obowiązują zapisy na stronie organizatora - TUTAJ.

Uczestniczki warsztatów otrzymają 3 bardzo ładnie wydane książeczki. Są to scenariusze pogaduszek dla mam, "Ilustrownik" oraz "Sekretnik" dla córki. Oprócz tego u prowadzących warsztaty dostępny jest przechodni kuferek z interaktywnymi pomocami przygotowanymi do każdego tematu. Jest w nim m.in. pluszowy model macicy w dwóch fazach cyklu: po miesiączce i przed miesiączką, czy model 10-tygodniowego Jasia. - To bardzo atrakcyjne materiały, które będą pomagały dziewczynkom zrozumieć swoje ciało i kobiecość - zapewnia A. Buczarska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy