Nowy numer 48/2022 Archiwum

Wkrótce Dni Xaverianum. Już po raz 29.

W programie Dzień Absolwenta, Dzień Studenta i Gala Nagród "Żar Serca".

Po raz 29. opolski Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury Xaverianum będzie obchodził swoje święto patronalne. Powstał na początku lat 90. jako kontynuacja duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez o. Józefa Czaplaka i jego poprzedników. Jego patronem jest św. Franciszek Ksawery, przyjaciel św. Ignacego Loyoli i wielki misjonarz Dalekiego Wschodu.

- Ideą działalności ośrodka jest promocja duchowości otwartej, która szuka Boga nie tylko w Kościele, ale także w otaczającej nas rzeczywistości, kulturze, ludzkim doświadczeniu, wspólnocie i zabawie - zaznacza o. Jarosław Studziński SJ, dyrektor Xaverianum.

Tegoroczne Dni Xaverianum potrwają trzy dni. Pierwszy dzień - 24 listopada (czwartek) - będzie świętem studentów. O godz. 19 w kaplicy akademickiej w budynku Xaverianum odbędzie się Msza św., a po niej wspólne zabawy i biesiada studentów z DA Xaverianum.

W sobotę 26 listopada odbędzie się Dzień Absolwenta, na który są zaproszeni wszyscy absolwenci i kapłani związani z duszpasterstwem. Po porannej Mszy św. o godz. 10 w intencji absolwentów i śp. o. Józefa Czaplaka SJ (kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa), uczestnicy Eucharystii odwiedzą grób ojca Czaplaka, a następnie spotkają się przy kawie i herbacie w sali Franciszka Ksawerego

Tydzień później - 3 grudnia - Dni Xaverianum uwieńczy Wielka Gala „Żar Serca”, podczas której zostanie wręczona Nagroda „Żar Serca” przyznawana osobom, które przez swoją działalność i życiową postawę kontynuują dzieło św. Franciszka Ksawerego, wcielają w życie chrześcijańskie ideały: pomaganie innym ludziom oraz działanie na rzecz integracji i obalania murów między różnymi środowiskami. Początek gali o godz. 19.

Na zakończenie gali wystąpi Edyta Geppert - jedyna artystka polskiej estrady, która czterokrotnie zdobywała Grand Prix Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1984, 1986, 1995, 2014). Koncert jest w części biletowany (cegiełki uprawniające do wejścia na koncert, które można nabyć w Xaverianum, będą przeznaczone na wsparcie działalności ośrodka). W recitalu Edyty Geppert wg scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza wezmą udział także Piotr Matuszczyk (fortepian) i Jerzy Szarecki (trąbka).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy