Podczas Gali Animatorów i Twórców Kultury nagrodę specjalną otrzymał ks. prof. Piotr Paweł Maniurka, wieloletni dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu.
Marszałek województwa opolskiej Andrzej Buła podczas gali, która 5 grudnia odbyła się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, wręczył ponad czterdzieści nagród dla animatorów i twórców kultury, w tym cztery nagrody specjalne. Jedna z nich trafiła w ręce wieloletniego dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Opolu.
- Muzeum powołane zostało za sprawą emerytowanego biskupa Alfonsa Nosola. Wiadomym było, że jest to miejsce bardziej skierowane do wierzących niż samych turystów. W muzeum prezentowaliśmy rzeczy, które były schowane na plebaniach. Chcieliśmy pokazywać bogactwo sakralne naszego regionu - mówił ks. Piotr P. Maniurka. Nagrodzony kapłan jest autorem licznych publikacji i artykułów, laureatem Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury w 2012 roku oraz Nagrody Karola Miarki w 2018 roku.
W protokole nagrody zapisano: "Ks. prof. dr hab. Piotr Paweł Maniurka, wieloletni dyrektor Muzeum Diecezjalnego Opolu, wykazywał się ogromnym profesjonalizmem, posiadał predyspozycje i zdolności organizacyjne do kierowania ta placówką, troszczył się o zachowanie i opiekę nad licznymi śląskimi budowlami zabytkowymi i dziełami sztuki kościelnej, które zachowały się do naszych czasów na terenie Śląska Opolskiego".
Pozostałe nagrody specjalne otrzymali Ryszard Łabus - fotograf i operator kamery, przez lata związany z opolskim radiem i telewizją; Róża Zgorzelska - pomysłodawczyni muzeum “Farska Stodoła” w Biedrzychowicach oraz Józef Kaniowski - nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Głubczycach.
- W województwie opolskim kultura jest wielowymiarowa. To słowo, piosenka, muzyka, twórczość teatralna, filmowa, fotografia. Staramy się w obszarach kultury, sportu, turystyki, pokazywać osoby, które je tworzą. Artyści potrzebują odbiorców, którzy zaakceptują ich działalność - mówił marszałek Andrzej Buła. Podkreślił, że nagradzając osoby wyjątkowe, docenia się ich dorobek, dotychczasową twórczość i działalność dla regionu.