Szeroki wachlarz pomocy ofiarom przestępstw

Od początku roku w województwie opolskim już blisko 450 osób skorzystało ze wsparcia oferowanego w Ośrodkach Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Projekt pn. "Opolskie Ośrodki Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem", który finansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości utworzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, prowadzi Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia.

- Projekt, który realizujemy od stycznia 2022 roku do końca grudnia 2024 roku, ma na celu świadczenie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Chodzi o wszelkie przestępstwa mieszczące się w kodeksie karnym, zatem m.in. kradzież, pobicie, gwałt, oszustwo, niealimentacja, wypadek komunikacyjny czy przemoc domowa - mówi Beata Balicka-Grabowska z Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia.

Projekt realizowany jest w 9 miejscowościach województwa opolskiego (w Brzegu, Głubczycach, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Nysie, Oleśnie, Opolu, Prudniku i Strzelcach Opolskich), gdzie dwa razy w tygodniu, w określonych dniach dyżurują osoby pierwszego kontaktu. Można się umawiać telefonicznie. Infolinia 885 655 012 czynna jest całodobowo przez 7 dni w tygodniu.

Szeroki wachlarz pomocy ofiarom przestępstw   Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem mieści się w Domu Matki i Dziecka w Opolu-Grudzicach (ul. Masłowskiego 1). Anna Kwaśnicka /Foto Gość

- Każda osoba, która doświadczyła przestępstwa, może zgłosić się do osoby pierwszego kontaktu, która dokona wstępnej diagnozy. Warto ze sobą przynieść dokumenty, które potwierdzają przestępstwo - wskazuje B. Balicka-Grabowska.

- Najwięcej beneficjentów tego projektu to niestety ofiary przemocy domowej, zarówno kobiety, jak i dzieci. Pomagamy wielu osobom doświadczającym niealimentacji, coraz więcej zgłasza się też ofiar oszustw finansowych czy wypadków komunikacyjnych - mówi Paulina Zalewska, asystentka koordynatora projektu. - Od marca przyjmujemy również ofiary zbrodni wojennej w Ukrainie - dopowiada.

Osobom zgłaszającym się do punktów pomocy oferowane jest wsparcie psychologiczne, psychoterapeutyczne, psychiatryczne, prawne, jak i materialne. Często jest to wsparcie długofalowe.

- Nasi beneficjenci najczęściej korzystają z pomocy materialnej. Są to bony na zakup żywności, środków chemicznych, artykułów higieny osobistej czy odzieży, bielizny i obuwia. Możliwe są też dofinansowania do bieżących zobowiązań czynszowych, do pozostałych mediów, a także na zakup sprzętu czy mebli, zwłaszcza kiedy zostały one zniszczone na skutek przestępstwa - mówi ks. Tomasz Gajda, asystent koordynatora projektu.

- W każdym z naszych 9 punktów mamy osoby pierwszego kontaktu, prawnika i psychologa. W niektórych punktach są też psychoterapeuci, a w jednym z miejsc dostępny jest psychiatra.

- Oferujemy pomoc prawną lub mediacyjną, psychologiczną lub psychoterapeutyczną oraz materialną - podkreśla ks. Gajda.

Jest też możliwość dofinansowania kursów i szkoleń podnoszących kompetencje zawodowe, czy dostosowania mieszkania do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, kiedy ta niepełnosprawność jest skutkiem doświadczonego przestępstwa.

Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem mieści się w Domu Matki i Dziecka w Opolu-Grudzicach. - Mieszkają tutaj kobiety z dziećmi, które zostały pokrzywdzone w wyniku różnych przestępstw, m.in. przemocy bądź niealimentacji. Te panie mogą skorzystać z formy pomocy nazywanej "schronieniem". To znaczy, że przez pół roku mogą mieszkać w Domu Matki i Dziecka, a w ramach projektu mają opłacone zamieszkanie, wyżywienie, środki czystości - mówi s. Marianna Ewa Lyga, osoba pierwszego kontaktu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..