Uczestnikom liturgii święceń przedstawione zostały zawołanie biskupie oraz symbolika i wymowa herbu nowego biskupa pomocniczego diecezji opolskiej.
W kościele seminaryjno-akademickim w Opolu rozpoczął się krótki koncert, po którym zgromadzeni w świątyni biskupi, kapłani i świeccy wysłuchają komentarza wprowadzającego w celebrację święceń biskupich. Eucharystia rozpocznie się o 11.00. Głównym konsekratorem będzie biskup opolski Andrzej Czaja, a współkonsekratorami - abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
Uczestnicy uroczystości otrzymali książeczki z tekstami liturgicznymi, a także z przedstawieniem herbu i zawołania nowego biskupa pomocniczego diecezji opolskiej.
Herb bp. Musioła, którego papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym diecezji opolskiej, kolorystyką nawiązuje do barw flag kościelnych - papieskiej i maryjnej.
"Kolor niebieski kieruje wzrok ku niebu, ku wiecznej szczęśliwości. Wskazuje na nadzieję i przypomina, że przyszłość jest w rękach Boga. Barwa żółta jest symbolem piękna i znakiem Jezusa - Słońca, które nie zna zachodu, a biała - wiąże się z czystością, doskonałością i radością, których źródło jest w Bogu" - opisuje bp Waldemar. Ponadto użyte w herbie kolory żółty i niebieski nawiązują - w ludzkim porządku - do barw województwa opolskiego, z którego nowy biskup pochodzi.
Według zasad heraldyki kościelnej, nad tarczą herbową znajduje się kapelusz w kolorze zielonym. W takim samym kolorze są też sznur i dwanaście chwostów, rozmieszczonych po sześć po obu stronach tarczy w trzech rzędach. Za tarczą herbową znajduje się krzyż, będący znakiem głoszenia Ewangelii, naśladowania Chrystusa i posługi apostolskiej, której źródłem jest udział w tajemnicy Odkupienia.
"Na niebieskim tle tarczy herbowej umieszczone są cztery symbole: gołębica z siedmioma płomieniami i otwarta księga z pierwszą i ostatnią literą alfabetu greckiego: Α i Ω (w układzie wertykalnym) oraz litera M zwieńczoną koroną i litera J z wpisaną lilią i kątownikiem stolarskim. W górnej części herbu znajduje się znak gołębicy z siedmioma płomieniami, czyli symbol Ducha Świętego i pełni Jego darów. W historii zbawienia Duch Święty, zesłany od Ojca jako pierwszy dar dla wierzących, nadal prowadzi Jego dzieło w świecie i dopełnia wszelkiego uświęcenia. W życiu każdego chrześcijanina i w posłudze biskupiej jest On źródłem mocy do życia i służby, odwagi do głoszenia słowa Bożego oraz gwarantem Bożego prowadzenia" - wyjaśnia bp Musioł.
"Trzy pozostałe symbole tarczy łącznie nawiązują do tajemnicy wcielenia Syna Bożego wyrażonej w scenie Bożego Narodzenia, gdzie Maryja i Józef pochylają się nad Jezusem - »Słowem, które stało się Ciałem«" - wyjaśnia.
Otwarta księga z literami Α i Ω, w dolnej części herbu, oznacza zawarte w księdze Pisma Świętego Boże orędzie, na którym nowy biskup pragnie oprzeć swoje posługiwanie i jego głoszeniu poświęcić swoje życie. Umieszczając w herbie litery M i J, bp Waldemar chce wyrazić swoje nabożeństwo do Matki Bożej i św. Józefa, stawiając ich sobie nadal za wzór bezkompromisowego zaufania do Pana Boga i wierności w wypełnianiu Jego woli. Umieszczenie nad literą M korony zdobiącej statuę Matki Bożej w Fatimie jest ukłonem wobec rodzinnej wspólnoty parafialnej, w której żywy kult Matki Bożej z Fatimy ukształtował jego dziecięcą religijność i sprawił, że głoszenie przypomnianego w Fatimie ewangelicznego orędzia pokoju i nawrócenia stało się ważnym elementem jego dotychczasowego kapłańskiego życia i przepowiadania. Kontekst czasu, w którym nowy biskup rozpoczyna swoją posługę, wyznaczony m.in. przez konflikt zbrojny w Ukrainie, czyni to orędzie ważnym i aktualnym także w przyszłości.
"Święty Józef, jako Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, co symbolizują w herbie lilie, oraz jako Robotnik, co wyraża symbol kątownika stolarskiego, wpisał się szczególnie w moją historię 1 maja 2012 r., czyli w dniu erygowania Bractwa Świętego Józefa. To wspólnota mężczyzn diecezji opolskiej, którzy wybierają św. Józefa jako swojego patrona, duchowego ojca i przewodnika. Będąc od początku rektorem tej wspólnoty i prowadząc jej dzieło formacyjne, pragnę nadal jako biskup naśladować Józefowe posłuszeństwo i czułość, a jednocześnie odwagę i wierność. Dlatego wstawiennictwu św. Józefa zawierzam swoją posługę biskupią, co znajduje wyraz także w moim biskupim zawołaniu" - podkreślił bp Musioł.
Brzmi ono: "Patris corde amare", czyli "Kochać sercem ojcowskim". Zawołanie nawiązuje do pierwszych słów Listu Apostolskiego "Patris corde" Ojca Świętego Franciszka, wydanego 8 grudnia 2020 r., z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. "W życiu św. Józefa osobiste doświadczenie bliskości Boga jako Ojca zaowocowało m.in. odwagą podjęcia się roli ziemskiego ojca Jezusa. Ojcostwo głęboko zaszczepione w miłości Boga Ojca i realizowane poprzez dar z siebie, ze swego serca i wszystkich zdolności wobec Jezusa żyjącego w ludzkich sercach i wobec wspólnoty Kościoła jest wpisane w naturę biskupiej posługi. Wybierając na swoje biskupie zawołanie słowa: »Kochać sercem ojcowskim«, wyznaczam sobie zadanie naśladowania miłości ojcowskiego serca św. Józefa wobec Jezusa i realizowania tego ideału wobec każdego człowieka" - napisał bp Musioł.
Papież Franciszek wyznaczył bp. Musiołowi stolicę tytularną Bagis (łac. Bagenus, wł. Bagi). To dawna stolica historycznej diecezji położonej w prowincji Lidia. Diecezja Bagis stanowiła część kościelnego patriarchatu konstantynopolitańskiego. Geograficznie teren tej dawnej diecezji obecnie znajduje się w Turcji.