- Zbliżajmy się do Jezusa z naszymi ludzkimi darami - zachęca bp Waldemar Musioł, zapraszając do uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli, który ulicami stolicy diecezji przejdzie po raz 10.
Orszaki Trzech Króli odbędą się w uroczystość Objawienia Pańskiego, w piątek 6 stycznia. Będzie im towarzyszyć hasło "Niechaj prowadzi nas gwiazda".
- Orszak Trzech Króli jest połączonym z modlitwą i adoracją wspomnieniem wydarzenia, w którym Mędrcy ze Wschodu przybywają, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Przynoszą Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Złoto jako symbol Jego godności królewskiej, kadzidło jako symbol Jego bóstwa i mirrę jako symbol Jego kruchego człowieczeństwa. My też jesteśmy zaproszeni do tego, by idąc w Orszaku Trzech Króli i naśladując Mędrców ze Wschodu, przynieść Panu Jezusowi nasze dary - podpowiada bp Waldemar Musioł.
- Przynosimy złoto, a więc naszą człowieczą hojność, nie tylko materialną. Chodzi o to, by czytając kontekst czasu, w którym przyszło nam żyć, obudzić w sobie jeszcze więcej miłosierdzia, jedności, gotowości do społecznego działania dla dobra naszej ziemi, ale też obudzić w sobie hojność w postaci miłosierdzia okazywanego drugiemu człowiekowi, którego na co dzień spotykamy na naszej drodze - podkreślał biskup.
- Przynosimy również kadzidło, symbol modlitwy i naszego uwielbienia Pana Boga, oraz mirrę czyli to, co w naszym życiu jest trudne. Doświadczamy i naszych osobistych zmagań, cierpień, bólu, choroby, ale też doświadczamy trudnych momentów w wymiarze społecznym. Orszak Trzech Króli to okazja, byśmy solidarnie, przynosząc naszą mirrę Panu Jezusowi, prosili o pokój dla świata i zrobili wiele, aby o ten pokój wspólnie zabiegać modlitwą i konkretnym działaniem - zachęca bp Musioł.
Wskazuje, że Orszaki Trzech Króli mają także wymiar społeczny. - Idziemy razem, by wspólnie się modlić, by wspólnie przeżywać wydarzenie, które miało miejsce 2 tysiące lat temu i by doświadczać jedności między nami, bo nawet jeśli czasem w przestrzeni społecznej tej jedności nam brakuje, to chcemy ją budować - podkreśla biskup.
- Jest i wymiar świadectwa. My, ludzie wierzący, poprzez udział w Orszaku Trzech Króli dajemy świadectwo swojej wiary - dopowiada.
Do udziału w Orszaku Trzech Króli w Opolu zapraszają opolan organizatorzy wydarzenia: ks. Jerzy Kostorz - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Kurii Diecezjalnej w Opolu, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz Elżbieta Marciniszyn - dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opolu.
Zbiórka zaplanowana jest o 14.30 na parkingu przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki (Opole, ul. Piastowska 14A). Zagra Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu. O 15.00 nastąpi wymarsz orszaku, który następnie przejdzie ulicami: Barlickiego, Piastowską, Zamkową, Plac Wolności i Ozimską. Na placu św. Jana Pawła II odbędzie się pokłon Trzech Króli oraz wspólne śpiewanie kolęd, które poprowadzą Studio Piosenki "Debiut" z Opola, Studio Emisji Głosu z Opola oraz schola dziecięca przygotowana przez Mirosława Kopyto.
Orszaki odbędą się również w innych miejscowościach diecezji opolskiej:
Kędzierzyn-Koźle
Orszak organizuje parafia św. Eugeniusza de Mazenod w Kędzierzynie-Koźlu. Rozpoczęcie Mszą św. o 13.00. Po niej rozdanie koron i śpiewników oraz radosne przejście ulicami parafii. Zakończenie w kościele parafialnym, gdzie uczestników wydarzenia przywita Święta Rodzina. Następnie na placu kościelnym serwowana będzie gorąca herbata.
Kędzierzyn-Koźle (Sławięcice)
Rozpoczęcie przy kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu - Sławięcicach o 14.00. Następnie przemarsz ulicami, a na zakończenie zwiedzanie pierwszej żywej szopki oraz wspólne kolędowanie.
Kietrz
Orszak Trzech Król o 14.00 wyruszy sprzed kościoła parafialnego św. Tomasza Apostoła w Kietrzu i przejdzie do kościoła pw. Trzech Króli. Tam o 15.00 zaplanowany jest koncert kolęd w wykonaniu kietrzańskich artystów.
Nysa
Orszak Trzech Króli rozpocznie się 15.00 przy kościele Wniebowzięcia NMP na Rynku Solnym. Zakończenie przy nyskiej bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki.
Olesno
Rozpoczęcie o 15.00 przy kościele Bożego Ciała w Oleśnie. Orszak Trzech Króli wyruszy na oleski rynek, gdzie zaplanowano pokłon Dzieciątku Jezus, kolędowanie i spotkanie przy ciepłej herbacie.
Prudnik
O 12.30 orszak wyruszy sprzed kościoła św. Michała Archanioła w Prudniku. Oficjalne rozpoczęcie zaplanowano przy pomniku papieskim. Uczestniczy przejdą przez Rynek do kościoła oo. bonifratrów.
Racibórz
Trzech różnych miejsc wyruszą trzy orszaki. O 13.45 wymarsz sprzed kościoła Matki Bożej, o 14.00 - z parkingu przy "nerce", przy kościele św. Mikołaja, natomiast o 14.15 - z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Około 14.30 od parkingu przy Państwowej Szkole Muzycznej rozpocznie się wspólne przejście na raciborski Rynek, gdzie zaplanowano pokłon Trzech Króli i wspólne kolędowanie z orkiestrą.
Zestawienie będziemy uzupełniać. Informacje o Orszakach Trzech Króli w innych miejscowościach diecezji opolskiej można nadsyłać na adres redakcji: opole@gosc.pl.