Nowy numer 6/2023 Archiwum

Teologia zamknięta na zmieniający się świat będzie schodziła na karty mitologii

Wczoraj na Wydziale Teologicznym UO odbyła się promocja książki "Teologia ewolucyjna" autorstwa ks. Wojciecha P. Grygiela i ks. Damiana Wąska.

Autorzy są profesorami Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (ks. Grygiel od nowego roku akademickiego pracuje także na Wydziale Teologicznym UO). Ich wspólna książka pt. „Teologia ewolucyjna” (Copernicus Center Press, Kraków 2022) ukazała się w grudniu. Spotkanie w Opolu było jej pierwszą krajową promocją. Prowadził je ks. prof. Krystian Kałuża z WT UO.

- Teologia ma prowadzić przede wszystkim do religijnego doświadczenia. To znaczy do spotkania z Bogiem, który ma ciągle dla nas wyciągniętą rękę. My tę rękę łapiemy z tym wszystkim, co mamy: z naszymi kontekstami, naszym życiem, naszą świadomością. Teologia - jeśli ma do takiego doświadczenia prowadzić - to musi być nie tylko o Bogu, ale także o człowieku, który Bogu odpowiada, i także o świecie, w którym człowiek żyje. To jest podstawowe założenie dla budowania „teologii ewolucyjnej”. Obrazy świata kształtowane przez naukę, opisywane przez filozofię bardzo się zmieniają. To znaczy, że teologia w tym wymiarze, w którym dotyka rzeczywistości świata i człowieka, także musi się nieustannie zmieniać, musi ewoluować - mówił ks. Damian Wąsek.

Autorzy podczas spotkania podkreślali, że chodzi o „obraz świata”, jaki nosi w sobie każdy z nas i jaki mają także tradycyjne sformułowania teologiczne. Tymczasem współczesna nauka podważa dotychczasowe wyobrażenia o człowieku i świecie.

 - Nauka wnosi nakaz radykalnego przebudowania naszych wyobrażeń o świecie. My chcemy potraktować naukę na serio i mówimy, że powinniśmy konsekwentnie przyjąć takie przekonanie o strukturze świata, jakie wnosi współczesna nauka, ponieważ ona bezsprzecznie dała nam głęboki wgląd w rzeczywistość. Współczesna nauka mocno każe nam zreinterpretować pewne klasyczne formuły teologiczne. Zajęliśmy się takimi zagadnieniami jak zło, grzech pierworodny, dusza, cuda oraz tzw. inteligentny projekt - mówił ks. Grygiel.

- Teologia, która będzie zamknięta na zmieniający się świat, będzie schodziła coraz bardziej na karty mitologii - mówił ks. Damian Wąsek.


Więcej w „Gościu Opolskim” nr 4 / 29 stycznia 2023.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy