Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Dokument o najsławniejszym pszczelarzu świata

Pierwsze w nowym roku Winowskie Spotkanie Filmowe odbędzie się w poniedziałek 23 stycznia. Pokazany zostanie film o ks. Janie Dzierżonie.

Od stycznia 2020 r. w auli pod kościołem Ducha Świętego w Opolu-Winowie cyklicznie odbywają się projekcje dokumentów. To okazja do obejrzenia zaproponowanego filmu, jak i do spotkania z gościem związanym z dokumentem lub poruszaną w nim tematyką.

Pierwsze w tym roku Winowskie Spotkanie Filmowe odbędzie się w poniedziałek 23 stycznia o 19.00. Wyświetlany będzie film Teresy Kudyby pt. "Prawda ponad wszystko" o ks. Dzierżonie - jego życiu, odkryciach w dziedzinie pszczelarstwa, jak i kłopotach, z którymi się mierzył.

Jan Dzierżon urodził w 1811 r. w Łowkowicach k. Kluczborka. Po studiach teologicznych we Wrocławiu i przyjęciu święceń kapłańskich pracował w Siołkowicach. A w 1835 r. został mianowany proboszczem parafii w Karłowicach. Swoje życie poświęcił obserwacji pszczół, odkrył ich dzieworództwo i skonstruował znaną do dziś formę ula. Popadł w konflikt z Kościołem i został obłożony ekskomuniką. Na rok przed śmiercią pojednał się z Kościołem, a na konferencji naukowej odkrytą przez niego partenogenezę uznano za zjawisko udowodnione. Zmarł w 1906 r. i został pochowany na cmentarzu w Łowkowicach.

Po filmie "Prawda ponad wszystko" zaplanowane jest spotkanie z ks. Manfredem Słaboniem, znawcą gwary śląskiej, twórcą słownika śląskiego, niegdyś proboszczem w Łączniku.

Winowskie Spotkania Filmowe to propozycja Stowarzyszenia bł. Alojzego Ligudy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy