Nowy numer 6/2023 Archiwum

Moje podróżowanie

To tytuł wystawy, którą od 1 lutego będzie można zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym w Opolu.

Ksiądz Wojciech Lippa, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu zaprasza w środę 1 lutego o 18.00 na wernisaż prac Damiana Pietrka. Wejście do Muzeum Diecezjalnego będzie otwarte od strony ul. Książąt Opolskich.

Damian Pietrek urodził się w 1975 r. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. W latach 1995-2000 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (w Filii w Katowicach). Od 2005 r. pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uprawia twórczość w dziedzinie rysunku i malarstwa.

"Od momentu ukończenia studiów w 2000 r. moje najważniejsze inspiracje twórcze konsekwentnie dotyczyły i płynęły z bezpośredniej obserwacji otoczenia. W tym okresie powstała duża ilość szkiców. Okazją do ich wykonania stały się podróże koleją. Najczęściej były to dojazdy i powroty z pracy, podczas których szkicowałem podróżujących. Wykonywałem rysunki tuszem o charakterze linearnym, z reguły bardzo powściągliwe. Zagęszczenie miast w aglomeracji górnośląskiej powoduje, iż ulokowane na linii podróży stacje usytuowane są w odstępach zaledwie kilkuminutowych. Musiałem liczyć się z faktem, że »obiekt« mojego działania twórczego w każdym momencie może zakończyć naszą wspólną drogę. Podróż, zarówno dla mnie, jako rysownika, jak i dla tych, których przedstawiałem, była krótkotrwała, co siłą rzeczy zdecydowało o bardzo oszczędnym w formie charakterze moich notatek.(...) We wspomnianych już szkicach »z pociągu« obok tworzonych indywidualnych portretów obserwowanych osób, zacząłem przedstawiać relacje występujące pomiędzy podróżującymi. W ten sposób kwestia dotycząca komunikacji międzyludzkiej zaczęła stopniowo wnikać w moją twórczość, by stopniowo ją zdominować" - napisał o swojej twórczości Damian Pietrek.

Wystawa jego prac pt. "Moje podróżowanie" będzie prezentowana w Muzeum Diecezjalnym w Opolu do końca marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy