W Opolu odbyły się eliminacje regionalne w ramach 13. Przeglądu Teatrów Szkół SPSK zorganizowanego pod hasłem "Za jakim duchem idziesz?".
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich od 13 lat organizuje przegląd teatrów szkolnych. W wydarzeniu tym uczestniczą grupy teatralne z placówek prowadzonych przez stowarzyszenie w całej Polsce.
- Teatr jest metodą pracy wychowawczej, ale przede wszystkim jest sposobem przekazywania wartości. Teatr poprzez przekaz słowa, gestu i emocji buduje w widzu określone postawy ducha, a przede wszystkim buduje je w samych aktorach - mówi Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. - Staramy się, aby w każdej szkole funkcjonował teatr szkolny. Również w naszych przedszkolach działają teatry, które w tym roku mają swój przegląd w formie on-line - dopowiada M. Chodkiewicz.
W tym roku po raz pierwszy formuła przeglądu szkolnego została poszerzona o eliminacje regionalne. Na Opolszczyźnie odbyły się one w poniedziałek 6 marca, a ich gospodarzem była Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Rity w Opolu.
W zmaganiach o Złote, Srebrne i Brązowe Maski wzięły udział grupy teatralne ze szkół katolickich w Dębniku, Domaszkowicach, Grabinie, Michałowicach, Michałowie i Opolu.
Jury oceniło 7 przedstawień w dwóch grupach wiekowych. W młodszej grupie (klasy I-III) zwyciężyła inscenizacja pt. "Moje szczęśliwe życie", przygotowana przez "Domaszki" z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Domaszkowicach. Z kolei w starszej grupie (klasy IV-VIII) najwyżej ocenione zostało przedstawienie pt. "Brama wiary" wystawione przez Szkolną Grupę Teatralną z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Michałowicach.
Obie grupy teatralne będą reprezentowały region w finale przeglądu, który odbędzie się w Częstochowie.
- Główny temat przeglądu brzmi "Za jakim duchem podążasz". Pisząc scenariusz, skupiłam się na wartości jaką jest miłość bezwarunkowa. W naszym życiu niestety jej brakuje. Gonimy za pierwszym miejscem, za najładniejszym strojem, za najlepszą oceną, za punktami, a to miłość powinna być fundamentem - mówi Małgorzata Czarny, nauczycielka w szkole w Domaszkowicach. - Główny bohater wraca ze szkoły i rzuca tornistrem. Ma kłopoty, bo nic mu się nie udaje. Szuka pomocy w poradnikach. Dowiaduje się w nich, że ma być najlepszy. W końcu na trafia na jeszcze jedną książkę stojącą na półce pośród tych poradników. To Pismo Święte, które mówi o miłości - opisuje pani Małgorzata.
Nagrodę publiczności zdobyła grupa "Aninki" z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Powstańców Śląskich w Dębniku, która pokazała inscenizację pt. "Lalka, która miała wielkie serce".
W komisji konkursowej obradowali: Katarzyna Chęsy-Zajic - śpiewaczka operowa, misjonarka, koordynatorka warsztatów artystycznych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich, Anna Jarota - aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Aneta Skiba - kierownik pracowni profilaktyki i aktywności młodzieżowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, Agata Ochota-Hutyra - polska aktorka filmowa i teatralna, wykonawczyni piosenki aktorskiej, związana z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy.
Więcej o Przeglądzie Teatrów Szkolnych napiszemy w „Gościu Opolskim” nr 11/2023 w niedzielę 19 marca br.