Mszą św. w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu rozpoczęły się tegoroczne obchody Święta Uniwersytetu Opolskiego.
Okazją była 29. rocznica utworzenia Uniwersytetu Opolskiego. Eucharystii odprawionej wieczorem 9 marca, w wigilię uroczystości, przewodniczył bp Jan Kopiec, biskup senior diecezji gliwickiej, związany z Uniwersytetem jako wykładowca od początku istnienia uczelni. Udział wzięli też bp Rudolf Pierskała, dziekan Wydziału Teologicznego UO ks. dr hab. Mateusz Potoczny, prof. UO, wykładowcy, pracownicy i studenci uniwersytetu.
- Gromadzimy się w miejscu, gdzie bije serce tego uniwersytetu: za ścianą rektorat, a tutaj Najświętszy Sakrament. Chcemy dziękować za to, że to serce naukowe Opola może bić i prosimy o błogosławieństwo na dalsze lata. Cieszymy się dobrą ewaluacją, dobrym skategoryzowaniem naszej uczelni, ale i patrzymy z pokorą i zaufaniem Bogu na podejmowane przez nas badania - rozpoczął ks. Mateusz Potoczny.
W Eucharystii uczestniczyli wykładowcy, studenci i inni mieszkańcy Opola. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćBiskup Kopiec wyraził wdzięczność tym, którzy przed 29 laty mieli odwagę i zapał starać się o utworzenie uczelni. Podkreślał także, jak bardzo sobie osobiście sobie cenił lata pracy na uniwersytecie. Dziękując za jego istnienie, wskazał, że jest on nie tylko darem dla miasta i regionu.
- Czy udźwigniemy taki dar, pełen bogactwa, ale równocześnie bardzo wymagający, by nie tylko go przechowywać, ale tak przenikać prawdy o nas samych, świecie, by prowadziły nas do prawdziwej mądrości? - mówił. - Każdy z nas poszukuje drogi, sposobu, by życia nie zmarnować. Największa mądrość to nie to, że zdobywamy wiedzę, ale i dojrzewamy w swojej postawie. To wielkie zadanie nauki sprawiać, by ten świat był ojczyzną wszystkich ludzi, by nie było tych, co przegrywają i tych, co wygrywają bez większego własnego wkładu - tłumaczył.
Głównym punktem programu tegorocznych obchodów, będzie uroczyste nadanie 10 marca tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego prof. dr. hab. Andrzejowi Antoszewskiemu. To politolog związany z Uniwersytetem Wrocławskim, nestor nauk politycznych w Polsce, twórca naukowej szkoły badań porównawczych nad transformacją demokratyczną państw i społeczeństw, członek Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk, autor (lub współautor) 16 monografii, redaktor ponad 10 prac zbiorowych oraz niemal 200 artykułów naukowych zakresu teorii i praktyki współczesnych systemów politycznych, promotor i recenzent wielu prac licencjackich, magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych.