Nowy numer 20/2024 Archiwum

Jest dla nas moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem

Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Opolu podjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

Przekazujemy pełną treść uchwały podjętą przez zarząd KIK w Opolu 15 marca.

 "Święty Jan Paweł II przez wielu uważany za najwybitniejszego Polaka i jednego z najwybitniejszych papieży. Jego papieskie nauczanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do upadku komunizmu w Europie oraz odnowy duchowej milionów ludzi na całym świecie. Jest dla nas moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.

Szokują nas próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła bez próby weryfikacji.

Jak w swoim orędziu podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, to właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa. Dlatego nie możemy być obojętni na wspomniane próby dyskredytowania osoby świętego papieża Jana Pawła II.

Jako katolicy chcemy kierować się przykazaniem Jezusa „miłujcie nieprzyjaciół waszych” i apelujemy do katolików o modlitwę w intencji nieprzyjaciół Kościoła, a do niewierzących apelujemy o rozumną refleksję w ocenie działań Jana Pawła II.

Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża".

Prezes Klubu

Antoni Duda

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy