Anioł w herbie miasta pojawił się w XVI wieku. Od dzisiaj będzie można usiąść koło jego rzeźby na ławce.
W sobotę 25 marca obok ratusza w Głubczycach odbyła się uroczystość odsłonięcia Ławki z Aniołem.
- Anioł z jednej strony dany nam jest przez Pana Boga, żeby nas chronić, prowadzić. A z drugiej strony jest kierunkowskazem wskazującym, w którą stronę człowiek ma iść - dążyć do nieba, do zbawienia. Niech ta ławka dzisiaj poświęcona, która z jednej strony symbolizuje nasz herb, ale z drugiej strony odnosi się też do naszej wiary - pomaga nam wszystkim stawać się aniołami na co dzień. Wszystkiego dobrego wszystkim, którzy będą tu przystawali, siadali, a czasami może rozmawiali z tym aniołem. Niech on nasze troski dnia codziennego przed oblicze Pana Boga zanosi - powiedział ks. Daniel Leśniak, proboszcz parafii w Głubczycach po poświęceniu Ławki z Aniołem.
- Nie jest to pomnik, nie jest to kapliczka, tylko zwykła ławeczka, która będzie służyła nam, mieszkańcom i turystom, wszystkim, którzy tu się urodzili czy wybrali to miejsce do życia - powiedziała Barbara Piechaczek, dyrektorka Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej, rozpoczynając uroczystość odsłonięcia.
Przed południem na placu przed ratuszem zgromadziło się około stu mieszkańców, władze samorządu miejskiego i powiatowego, autorzy i twórcy rzeźby Anioła (Elżbieta Filipkiewicz - autorka modelu postaci anioła, Joanna Kościukiewicz - współautorka koncepcji plastycznej), jego sponsorzy oraz inicjator i spiritus movens przedsięwzięcia - o. Antoni K. Dudek, franciszkanin z głubczyckiego klasztoru.
- Bardzo trudno jest powiedzieć coś mądrego o dzisiejszej uroczystości, bo ona jest zupełnie inna, niezwykła. Od wielu wieków mamy w herbie anioła. On na nas patrzy z ratusza, z dwóch miejsc. Traktujemy to jako oczywistość, a on z nami jest. Pierwsza wzmianka o naszym herbie pochodzi z XVI wieku. Widać, że mieszkańcy już wtedy oddawali się pod opiekę i wiedzieli, że ten duch niematerialny może ich w jakiś sposób wspomagać. I on był z nami, w tym mieście, przez wiele wieków. Były okresy, kiedy go w herbie nie było, aż w końcu w 1995 roku nasza rada miejska przyjęła go jako herb naszego miasta - powiedział burmistrz Głubczyc Adam Krupa.
Anioł został odlany z brązu przez firmę odlewniczą Brązart Kwiecińscy z Pleszewa, waży 160 kg i usadowiony jest na ławce z siedziskiem z twardych desek jesionowych. Ławkę postawił Zakład Komunalny w Głubczycach w miejsce poprzedniej, niedawno zniszczonej przez wandali. Obok ławeczki jest wmontowana płyta z mottem „Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy trzymać się razem” (Maria Konopnicka).
Uroczystość swoimi występami i „anielską” choreografią uświetniły dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej w Bogdanowicach, której społeczność postarała się także o poczęstunek dla gości.