W finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej diecezją opolską będą reprezentowali: Paweł Bolibrzuch z Opola, Urszula Kocierz z Nysy oraz Magdalena Kasiuba ze Strzelec Opolskich.
W czwartek 20 kwietnia 46 uczniów z 18 szkół ponadpodstawowych zmierzyło się w diecezjalnym etapie 27. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W tym roku młodzież zgłębiała Księgę Powtórzonego Prawa oraz List do Hebrajczyków.
Etap składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W części pisemnej najwięcej punktów zdobył Franciszek Hanulewicz. W części ustnej o awans do ogólnopolskiego finału walczyło 7 osób. Najwięcej punktów zdobyli Urszula Kocierz i Paweł Bolibrzuch. W dogrywce to właśnie Paweł uplasował się na 1. miejscu.
- Interesuję się teologią i Biblią. Wziąłem udział w tym konkursie, ponieważ chciałem spróbować przeczytać całą Księgę Powtórzonego Prawa i cały List do Hebrajczyków. To prawda, że nagrody w konkursie są fajne, ale ważniejszą motywacją była dla mnie okazja do głębszego wczytania się w Pismo Święte. Cieszę się, że w czasie przygotowań mogłem przeczytać to, po co w codzienności raczej bym nie sięgnął - mówi Paweł Bolibrzuch z Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu.
- Czytając Księgę Powtórzonego Prawa odkrywałem, skąd pochodzą słowa, które wypowiada Jezus na kartach Ewangelii. Nie wiedziałem, dlaczego Żydzi nie przyjmują Jezusa jako Mesjasza, a teraz poznałem ich prawo i dzięki temu jestem w stanie lepiej zrozumieć Nowy Testament - dzieli się Paweł.
Urszula Kocierz, która po emocjonującej dogrywce zajęła 2. miejsce, jest uczennicą Diecezjalnego Liceum Humanistycznego w Nysie i tegoroczną finalistką Olimpiady Teologii Katolickiej. Przyznaje wprost, że głównie uczyła się na olimpiadę, a udział w konkursie biblijnym był zajęciem dodatkowym. - Zachęcił mnie katecheta, ks. Artur Juzwa, a w przygotowaniach pomogły mi warsztaty biblijne, które poprowadził ks. Łukasz Florczyk. Dzisiejsze pytania były bardzo różne. Na niektóre od razu znałam odpowiedź, inne wymagały głębszego zastanowienia. W dogrywce nie doczytałam pytania i odpowiedziałam tylko na jego część. Za rok będzie lepiej - mówi Ula.
- W tym konkursie biorę udział po raz pierwszy. Chciałam poznawać słowo Boże. Interesuję się Pismem Świętym, lubię się w nie zagłębiać - mówi Magdalena Kasiuba z LO w Strzelcach Opolskich, która zajęła 3. miejsce i również pojedzie na finał do Niepokalanowa.
- Przygotowania do konkursu ułatwiła mi pani katechetka Julia Dziób. Organizowała spotkania, na których czytaliśmy Pismo Święte. Przygotowywałam się też sama poprzez czytanie, zaznaczanie kolorami ważnych informacji, ich powtarzanie. I choć wiele czasu zajęło mi zapamiętywanie szczegółów, to nauce towarzyszyło przekonanie, że spotykam się ze słowem Boga - dzieli się Magdalena. Dodaje, że umówili się w gronie znajomych, że każdy przygotuje notatki z innych fragmentów i tymi notatkami się wymienią.
- Czytając Księgę Powtórzonego Prawa i List do Hebrajczyków na nowo odkrywałam znaczenie zaufania Panu Bogu, który okazuje miłosierdzie aż do tysięcznego pokolenia - podkreśla Magdalena.
- Księga Powtórzonego Prawa była skierowana do ludu wybranego. Znajdziemy w niej trzy wielkie mowy Mojżesza, które wypowiedział tuż przed swoją śmiercią. To jego testament skierowany do Izraelitów, którzy za moment wkroczą do Ziemi Obiecanej - mówi ks. dr Łukasz Florczyk, który był przewodniczącym komisji konkursowej.
- Młodzi ludzie, czytając Księgę Powtórzonego Prawa, mogą umocnić się w przykazaniu miłości Boga i bliźniego. Zarówno w Księdze Wyjścia, jak i w Księdze Powtórzonego Prawa mamy zapisany Dekalog, a te 10 przykazań Bożych można streścić w dwóch przykazaniach: kochaj Boga i kochaj drugiego człowieka jak siebie samego. To fundament życia każdego człowieka - mówi ks. Florczyk.
- Z kolei List do Hebrajczyków przepełniony jest teologią. Głównie skupia się na postaci Jezusa Chrystusa i Jego kapłaństwie, które jest skonfrontowane z kapłaństwem Starego Testamentu. Lektura tego listu może być dla młodego człowieka zachętą, by na nowo przyjrzeć się swojemu uczestnictwu w Mszy św., jak i zachętą, by modlić się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne i modlić się o świętość dla tych, którzy wybrali taką drogę - podkreśla ks. Florczyk.
Konkurs, organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", odbył się na Wydziale Teologicznym UO.