W ciekawych warsztatach uczestniczyli młodzi muzycy z Leśnickiej Szkoły Muzycznej.
Spróbować zagrać na kościelnych organach to marzenie niejednego dziecka, które obserwowało podczas gry organistę. Tym bardziej, jeśli samo uczy się w szkole muzycznej.
Uczniowie Publicznej Szkoły Muzycznej w Leśnicy 19 i 20 kwietnia mieli okazję wziąć udział w ciekawym wydarzeniu pt. „Popołudnie ze sztuką sakralną” na Górze Świętej Anny. Zorganizowało je Koło Naukowe Studentów Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego pod opieką mgr Karoliny Pawlik.
- To pierwszy taki projekt. Miał na celu zapoznanie uczniów z cennymi zabytkami oraz eksponatami sztuki sakralnej. Takim wyjątkowym, a jednocześnie będącym bardzo blisko miejscem jest wnętrze bazyliki św. Anny i tamtejsze 26-głosowe organy piszczałkowe. Posiadają one bardzo ciekawe głosy, jak np. dzwonki, nachtigale czy kukułki - opisuje Karolina Pawlik.
W taki obrazowy sposób p. Gabriela tłumaczyła, z jakich elementów zbudowane są organy. KPUczestnicy - a było to ponad 30 osób, podzielonych na dwie grupy, wzięli udział w warsztatach organowych prowadzonych przez dr Gabrielę Czurlok, koncertmistrzyni oraz nauczycielkę gry na organach na opolskiej muzykologii.
Ona opowiedziała o budowie i brzmieniu organów, a potem mały koncert dali studenci muzykologii. Najwięcej emocji dzieci przeżyły jednak, kiedy same, po kolei mogły zasiąść za kontuarem instrumentu i coś zagrać.
Było też nieco o samej bazylice, nie tylko o pięknych organach na jej chórze. KPPo atrakcjach muzycznych i zwiedzeniu sanktuarium św. Anny młodzi muzycy obejrzeli też zbiory Muzeum św. Krzyża na Górze św. Anny - filii Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej. Dowiedzieli się tam o krzyżach, pochodzących z różnych miejsc i okresów historycznych, ale znaleźli tam też dawne instrumenty muzyczne.
Zwieńczeniem pobytu na Górze Świętej Anny był poczęstunek w Pijalni Ziół.
Podczas wizyty w Muzeum św. Krzyża na Górze św. Anny okazało się, że krzyże bądź obrazy sakralne mogą mieć bardzo interesującą historię. KP