Nagrodę przyznało stowarzyszenie KAV Capitolina skupiające obecnych i byłych studiujących w Rzymie, duchownych i świeckich, z kręgu kultury języka niemieckiego.
W sobotę 29 kwietnia w Rzymie ks. Piotr Herok, pochodzący z Malni kapłan diecezji opolskiej, odebrał nagrodę za najlepszą pracę teologiczną roku 2022, przyznawaną przez międzynarodowe katolickie stowarzyszenie KAV Capitolina. Nagrodzona została jego praca licencjacka pt. „Summary statements in the Gospel of Matthew” napisana w „Biblicum” - Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.
- W tej pracy badam tzw. summaria, czyli teksty, w których w kilku zdaniach ewangelista Mateusz podsumowuje dłuższy okres działalności Jezusa (zob. np. Mt 4,23-25.). Jest to pierwsza praca egzegetyczna na świecie, która podejmuje ten temat w literaturze biblijnej w sposób całościowy, dążąc z jednej strony do krytycznej oceny dotychczasowych badań - podejmowanych w tej materii w sposób niedostatecznie pogłębiony, a z drugiej wskazując na konkretne jednostki literackie - fragmenty pierwszej ewangelii - które, na podstawie wypracowanych w toku badań kryteriów - mogą zostać uznane za przynależące do gatunku literackiego summarium. W pracy wykazano, że teksty te poprzez różnorakie wzajemne powiązania pełnią w ewangelii Mateusza ściśle określoną funkcję, skupiając się przede wszystkim na relacjonowaniu uzdrowicielskiej działalności Jezusa - streszcza treść nagrodzonej pracy ks. Herok.
Stowarzyszenie KAV (Katholischer Akademischer Verband) Capitolina, które powstało w 1986 r. skupia obecnych i byłych studiujących w Rzymie, duchownych i świeckich, z kręgu kultury języka niemieckiego. Jednym z jego założycieli był kard. Joseph Ratzinger. Nagroda naukowa „Capitoliny” przyznawana jest od roku 2016.
Nagradzane prace są pisane w języku niemieckim, angielskim bądź włoskim w zależności od kierunku studiów i uczelni. - Ja pisałem po angielsku, ponieważ w język ten w badaniach biblijnych jest dziś "współczesną łaciną" umożliwiając szeroką recepcję badań - informuje ks. Piotr Herok.
- Za najważniejszy walor pracy uznaję jej nowatorskość, pozwalająca na szersze spojrzenie na literacki zamysł ewangelisty Mateusza w prezentowaniu publicznej działalności Jezusa, co zostało również podkreślone przez komisję - dodaje laureat.
Nagrodzoną pracę Ks. Herok napisał już kilka lat temu, ale z powodu pandemii nagrody za lata 2021-2023 przyznano w tym roku. W międzyczasie (w styczniu br.) na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie obronił doktorat z nauk biblijnych nt. "Marked Quotations from Psalms in the Gospel of Matthew", poświęcony wykorzystaniu przez ewangelistę Mateusza tekstów z księgi Psalmów. Od nowego roku akademickiego ks. Piotr Herok będzie wykładowcą Pisma Świętego na Wydziale Teologicznym w Opolu.