Już dziś, w sobotę 13 maja, muzea, archiwa i galerie sztuki zapraszają do odwiedzin.
Noc Muzeów to doroczne wydarzenie odbywające się w różnych miastach na całym świecie, w Opolu rozpocznie się już po raz 15.
Tym razem w sobotni wieczór od godz. 18 do 23.59 można bezpłatnie odwiedzić aż 12 instytucji kultury. To rekordowa liczba uczestników zapraszających do siebie - nie tylko opolskie muzea, ale także Archiwum Państwowe, Instytut Śląski, Wieża Piastowska, Zamek Górny czy Galeria Sztuki Współczesnej. A z muzeów: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Polskiej Piosenki, Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej.
Hasłem jest tym razem tytuł znanego wiersza polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy". Jest ono związane z tym, że rok 2023 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Wisławy Szymborskiej, w 100. rocznicę urodzin poetki.
Do wygrania jest wiele gadżetów. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćTo świetna okazja, by obejrzeć wystawy stałe i czasowe, zapoznać się z różnymi dziedzinami sztuki, ale także zobaczyć i usłyszeć, obejrzeć występy artystyczne, a także wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatach czy wykładach. W wędrówkę po muzeach warto udać się w gronie rodzinnym albo ze znajomymi.
Tegoroczny program jest naprawdę bogaty, szczegółowy plan można pobrać tutaj.
Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza m.in. do udziału w rodzinnych warsztatach plastycznych, obejrzenia wystaw oraz na występ Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora.
Muzeum Lamp Rentgenowskich przygotowało pokaz łazika marsjańskiego, Archiwum Państwowe - wiele ciekawostek o początkach opolskiego festiwalu piosenki.
- Nasze archiwum ma wiele zbiorów, eksponatów, których na co dzień nie pokazujemy. Noc Muzeów jest świetną okazją, by zapoznać z nimi szerszą publiczność. A trafiła do nas np. niecodzienna kolekcja zdjęć Mariusza Przygody, który fotografował opolskie festiwale, stąd w tym roku 60. urodzin Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki chcemy zaprosić do obejrzenia wystawy, ale też do gier, zabaw, quizów i zadań dla całej rodziny - wymienia Aleksandra Starczewska-Wojnar z AP w Opolu.
Tej nocy nie zabraknie również dobrej muzyki, i to nie tylko w Muzeum Polskiej Piosenki, ale i w Muzeum Diecezjalnym (od kapeli Daniec po koncert zespołu Cantores Opolienses) czy w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych.
W Nocy Muzeów weźmie udział 12 opolskich instytucji. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość- Zapraszamy na wyjątkową wystawę "Artyści Andersa - scena i estrada". Będzie więc sporo muzyki i poezji - sięgniemy po artystów, którzy tworzyli w II Korpusie gen. Andersa, ale też w czasie powojennym. Niektóre z tych piosenek będzie można usłyszeć na koncercie otwierającym wystawę. A z dziećmi będziemy tworzyć wspólny obraz pod okiem Kamila Kowalskiego z grupy Murki. Tradycyjnie zapraszamy też na kino plenerowe - zachęca Renata Kobylarz-Buła z CMJW.
Na film zaprasza również Instytut Śląski (Iskry Niepodległej). W Muzeum Uniwersytetu Opolskiego będzie sporo o astronomii, ale i "śląskim Koperniku", a jeśli ktoś poczuje się zmęczony, Galeria Sztuki Współczesnej, prócz Salonu Wiosennego 2023, oferuje strefę chillout.
- Galeria Sztuki Współczesnej w Nocy Muzeów bierze udział po raz pierwszy, dotąd organizowaliśmy i uczestniczyliśmy w Nocy Kultury, ale Noc Muzeów jest dla nas zupełnie nowa. Otwieramy szeroko Salon Wiosenny i to w obu lokalizacjach (także w Galerii "Pierwsze Piętro" ZPAP). A zmęczonym zwiedzaniem proponujemy leżaki przy naszej siedzibie, włoską playlistę i zniżkę na hasło u naszych partnerów z sąsiedztwa - uśmiecha się Joanna Filipczyk, dyrektor GSW.
Tradycyjnie, odwiedzając kolejne miejsca, można wziąć udział w różnych konkursach, a zabawą, która łączy wszystkie instytucje, jest też "Znajdź intruza", polegająca na odszukaniu w każdej z odwiedzanych instytucji obiektu, który zupełnie nie pasuje do charakteru danej ekspozycji. Dla pierwszych 300 osób, które zbiorą minimum 3 pieczątki, stanowiące potwierdzenie odszukania intruza w danych instytucjach, przewidziane są atrakcyjne nagrody. Wśród nich jest tom "Wiersze wszystkie" Wisławy Szymborskiej.
Wiele też, już od piątku 12 maja, dzieje się w muzeach w regionie, m.in. w Kędzierzynie-Koźlu, Nysie, Prudniku, Głogówku. Raciborskie muzeum zaprasza wieczorem 19 maja.