Nowy numer 21/2023 Archiwum

Świat biskupów wrocławskich książąt nyskich

Wernisaż wystawy czasowej ukazującej najświetniejszy okres w dziejach Nysy zaplanowany jest w nyskim Muzeum Powiatowym w sobotę wieczorem, podczas Nocy Muzeów.

Przygotowana przez Muzeum Powiatowe w Nysie wystawa czasowa pn. "Świat biskupów wrocławskich książąt nyskich" wpisuje się w obchody 800. rocznicy nadania Nysie praw miejskich.

- Ta wystawa jest próbą ukazania najświetniejszego okresu w dziejach miasta, kiedy zyskało ono miano "Śląskiego Rzymu". Osią ekspozycji jest sztuka baroku, jednakże historia Nysy została ukazana także poprzez poszczególne eksponaty począwszy od średniowiecza po XIX wiek. Ekspozycja opiera się na trzech treściowych filarach - historii, religii, mecenacie artystycznym - zapowiada Ewelina Kwiatkowska, kuratorka wystawy

- Udało nam się zgromadzić 162 eksponaty - 94 ze zbiorów własnych Muzeum Powiatowego w Nysie oraz 68 wypożyczonych z instytucji muzealnych, naukowych i kościelnych: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, Muzeum Diecezjalnego w Opolu, Archiwum Państwowego w Opolu, Skarbca św. Jakuba bazyliki mniejszej św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie, kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Nysie, a także Vlastivědné muzeum Jesenicka w Czechach - wylicza E. Kwiatkowska.

Wernisaż wystawy "Świat biskupów wrocławskich książąt nyskich" zaplanowany jest w sobotę 20 maja podczas Nocy Muzeów.

O 18.00 rozpocznie się koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie, a o 18.30 - oficjalne otwarcie wystawy, którą w Nocy Muzeów bezpłatnie będzie można zwiedzać do 23.00.

- Podczas zwiedzania będzie można zapoznać się z licznymi zabytkami w postaci dokumentów, rękopisów, inkunabułów, numizmatów, grafik, obrazów, a także mebli i rzemiosła artystycznego - zwłaszcza złotnictwa śląskiego - zapowiada kuratorka wystawy.

Ekspozycji czasowej będzie towarzyszył m.in. cykl wykładów pn. "Czwartki z biskupami", które odbędą się jesienią.

14 września o 17.30 - "Historia nyskiego księstwa biskupów wrocławskich' (E. Hałajko).

5 października o 17.30 - "Portret biskupa Karola Ferdynanda Wazy" (E. Kwiatkowska).

26 października o 17.30 - "Okiem konserwatora dzieł sztuki - przygotowania do wystawy" (K. Pełech, J. Kluzek. E. Małyk).

16 listopada o 17.30 - "Mennictwo nyskie biskupów wrocławskich" - odczyt i sesja posterowa (M. Krawczyk, K. Dobrzański).

7 grudnia o 17.30 - "Świat baroku biskupów wrocławskich" (A. Zalewska-Wąsowicz, E. Kucia).

Finisaż wystawy zaplanowany jest 9 grudnia o 18.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast