Nowy numer 21/2023 Archiwum

Bp Czaja: W trybie pilnym musimy podjąć trud odnowy duchowej

Biskup opolski prosi o modlitwę za ośmiu diakonów, którzy w sobotę przyjmą święcenia kapłańskie, a także zapowiada połączenie ośmiu wspólnot parafialnych z innymi.

W odezwie skierowanej do diecezjan bp Andrzej Czaja poprosił o modlitwę w intencji ośmiu diakonów, którzy w sobotę 27 maja przyjmą święcenia kapłańskie. „To ważne wydarzenie w życiu naszego Kościoła, które napełnia serca radością i wdzięcznością Bogu" - napisał.

Święcenia przyjmą:

Daniel Bubik z parafii Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie,

Denis Gach z parafii św. Jakuba Apostoła w Mechnicy,

Patryk Kontny z parafii św. Marii Magdaleny w Racławiczkach,

Paweł Kuchta z parafii św. Michała Archanioła w Prudniku,

Marcin Kujawa z parafii św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczy,

Krystian Nowak z parafii Nawiedzenia NMP w Łowkowicach,

Krzysztof Renchen z parafii Bożego Ciała w Oleśnie,

Marcin Zalewski z parafii bł. Czesława w Opolu.

„Żaden z nich nie stanąłby przy ołtarzu, gdyby Pan Jezus ich nie powołał, ale także bez podjęcia trudu formacji i aprobaty Kościoła. U podstaw wszystkiego była zaś wiara, którą ich Bóg obdarzył i której rozwój dokonywał się w klimacie dobrego świadectwa wiary rodzinnego domu i parafii. Za ten istotny wkład w ich duchowy rozwój serdecznie dziękuję rodzicom i rodzeństwu oraz duszpasterzom i wiernym wymienionych parafii" - podkreślił biskup opolski.

W dalszej części odezwy ordynariusz przypomniał pielgrzymkę św. Jana Pawła II na Górę św. Anny, która miała miejsce 40 lat temu, 21 czerwca 1983 roku. Wówczas Ojciec Święty apelował, by przekazywać z pokolenia na pokolenie duchowe dziedzictwo życia chrześcijańskiego

„Pielęgnowanie chrześcijańskiego dziedzictwa wiary było zawsze trudne. Dziś to zadanie wydaje się być niewykonalne, gdy w otaczającym nas świecie obserwujemy rozwój coraz bardziej niepokojących tendencji i zjawisk, a także coraz większe zobojętnienie wielu chrześcijańskich serc i rodzin na to, co Boże i święte. To są fakty, które bardzo gorzko owocują, zwłaszcza w młodym pokoleniu. Nie możemy jednak dać się zwyciężyć, ulec lękowi, zniechęceniu i beznadziei" - wskazał bp Czaja.

W Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu formuje się obecnie 27 kleryków, z czego 17 kleryków jest z diecezji opolskiej.

„Wzrośnie deficyt kapłanów i już w tym roku nie zdołam obsadzić personalnie wszystkich parafii. Dlatego 8 wspólnot parafialnych zostanie połączonych z innymi, a wierni będą musieli się dzielić jednym proboszczem. Trzeba się więc jeszcze więcej modlić o kapłanów, a także za kapłanów o potrzebne siły i wierne ich trwanie przy Panu. Nie możemy też ustawać w modlitwie za młode pokolenie, o żywą wiarę w ich sercach, by nie żyli bez Jezusa" - zaapelował biskup opolski.

„W trybie pilnym musimy podjąć trud odnowy duchowej. Nasze rodziny i parafie muszą się stać środowiskami żywej wiary. To jest absolutnie konieczne, aby mogły w nich wzrastać powołania do służby w Kościele i do sakramentalnego małżeństwa. Przy tym musimy uznać, że nie będzie duchowej odnowy rodzin bez wywyższenia Jezusa, bez przywrócenia Mu pierwszego miejsca w życiu. Z kolei duchowa odnowa parafii nie rozpocznie się bez uznania spraw duchowych za najważniejsze i bez roztropnego włączania w życie parafii osób świeckich odpowiednio uformowanych" - napisał ordynariusz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast