Jej celem jest wspieranie duszpasterzy, ruchów i wspólnot, diagnozowanie trudności, wyznaczanie nowych szlaków działania, pomoc w opracowaniu kalendarium duszpasterskiego oraz w adaptacji ogólnopolskiego programu duszpasterskiego na grunt diecezji opolskiej.
We wtorek 20 czerwca w opolskiej kurii odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowo powołanej Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Jej członkami zostali przedstawiciele grup, wspólnot, ruchów i stowarzyszeń, a także przedstawiciele duszpasterzy, zgromadzeń zakonnych i osób świeckich. Podczas pierwszego spotkania nominowani otrzymali dekrety i złożyli przyrzeczenie wiernego wypełniania obowiązków.
Powołana na 5-letnią kadencję rada będzie działała w oparciu o statut, który wszedł w życie 1 lutego. W myśl jego zapisów sporą część członków rady stanowią osoby świeckie.
- To odpowiedź na zapis Kodeksu prawa kanonicznego. Oczywiście ten zapis jest w mocy od 1983 r., ale życie i losy Kościoła, zwłaszcza ostatnia perspektywa trwającego Synodu o synodalności, stały się jeszcze bardziej bezpośrednim zaproszeniem do tego, byśmy w gronie osób konsekrowanych, świeckich i duchownych rozeznawali problemy, z którymi boryka się Kościół, także na poziomie diecezji. Jest też zaproszeniem, byśmy w tym gronie poprzez modlitwę, wzajemne słuchanie i rozeznawanie próbowali szukać rozwiązania zdiagnozowanych problemów i w konkretny sposób podpowiadali biskupowi opolskiemu pewne decyzje, które nie tyle ten kryzys Kościoła pozwolą zażegnać, ale przede wszystkim pozwolą się z nim zmierzyć w sposób dojrzały i wynikający z odpowiedzialności za Kościół - mówi bp Waldemar Musioł.
- Diecezjalna Rada Duszpasterska stanowi głos doradczy biskupa opolskiego w jego pasterskim posługiwaniu. Członkowie rady będą mogli zdiagnozować problemy, przedstawiać pomysły i inicjatywy. Zostaną też poproszeni o pomoc w diecezjalnej adaptacji programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, by to, co pasterze zaproponowali dla całego kraju, przełożyć na nasz lokalny grunt - wyjaśnia ks. Paweł Chyla.
Przewodniczącym Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej jest biskup opolski Andrzej Czaja, wiceprzewodniczącymi - bp Musioł oraz ks. Chyla, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.
Członkami z wyboru zostali:
• dk. Jarosław Duszak - przedstawiciel diakonów stałych,
• Henryk Oleś z Bractwa św. Józefa,
• Anna Bogatka z Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego,
• Emilia Nowak z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży "Ławka",
• Katarzyna Kazmierczuk z Żywego Różańca,
• Urszula Donath - przedstawicielka Duszpasterstwa Rodzin,
• Maciej Troszyński z Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym,
• Oliwia Jeżyk ze wspólnoty Dzieci Maryi,
• Kamil Żyłka - przedstawiciel Liturgicznej Służby Ołtarza,
• Julia Pękalska z Ruchu Światło-Życie,
• Monika Wittek z Duszpasterstwa Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Członkami rady z nominacji biskupa zostali: ks. Robert Sadlak - wicerektor seminarium duchownego, duszpasterze parafialni ks. Łukasz Klęczar, ks. Przemysław Seń i ks. Jacek Wilczyński, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych: s. Vianneya Błaszkiewicz CSSE, s. Aldona Skrzypiec SSpS, o. Krzysztof Jurewicz OMI i o. Damian Piątkowski SVD, a także dwie osoby świeckie - Anna Kwaśnicka i Maciej Lamm.
- Wierni, którzy mają różne postulaty, chcieliby zasięgnąć opinii na temat wydarzeń i inicjatyw duszpasterskich, mogą zwracać się bezpośrednio do sekretariatu naszej rady, a więc Wydziału Duszpasterskiego, ale także do swoich przedstawicieli - zapewnia ks. Chyla.