- Od 28 października do 4 listopada w diecezji opolskiej będą gościć relikwie rodziny Ulmów - zapowiada ks. Paweł Chyla, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Opolu.
Beatyfikacja sług Bożych Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbędzie się 10 września w Markowej.
- Naszą diecezję reprezentować będzie 70-osobowa grupa pielgrzymów z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu oraz Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy - zapowiada ks. Chyla.
Już 24 września, podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, rozpocznie się peregrynacja relikwii rodziny Ulmów.
- Od 28 października do 4 listopada będziemy gościli relikwie w naszej diecezji. Okazję do wspólnej modlitwy i uczczenia relikwii zaplanowaliśmy w Raciborzu, Kędzierzynie-Koźlu, Opolu, Kluczborku i Nysie. Relikwie przybędą do nas z diecezji gliwickiej, a my przekażemy je do diecezji świdnickiej - informuje ks. Chyla.
Harmonogram peregrynacji:
• parafia NSPJ w Raciborzu (28-29 października);
• parafia św. Eugeniusza de Mazenod w Kędzierzynie-Koźlu (30 października);
• parafia Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu (31 października);
• parafia św. Michała Archanioła w Opolu-Półwsi (1 listopada);
• parafia Przemienienia Pańskiego w Opolu (2 listopada);
• parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku (3 listopada);
• parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nysie (4 listopada).
- Szczegółowy program wydarzeń związanych z peregrynacją relikwii rodziny Ulmów zostanie opublikowany na przełomie września i października. Planujemy wraz z duszpasterzami m.in.: Msze św. w intencji rodzin, Marsz Wszystkich Świętych, czuwania dla rodzin, konferencje formacyjne dla małżeństw, a także czas na rodzinną modlitwę przy relikwiach - mówi dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.
Ksiądz Chyla zachęca do modlitwy w intencji rodzin, do lektury listu pasterskiego Konferencji Episkopatu Polski dotyczącego zbliżającej się beatyfikacji, a także do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie www.ulmowie.pl.
Wiktoria i Józef Ulmowie urodzili się i mieszkali w Markowej w archidiecezji przemyskiej. Wzrastali w wierzących rodzinach. Na fundamencie wiary oraz miłości Boga i bliźniego budowali swoje życie małżeńskie i rodzinne. 24 marca 1944 r. w Markowej ponieśli śmierć męczeńską wraz z siedmiorgiem dzieci (w tym dziecko w łonie matki) za pomoc i udzielenie schronienia prześladowanym Żydom.