- Planowanych jest kilkanaście wykopów. Badania mają na celu określenie wszystkich ważnych elementów dotyczących konstrukcji architektonicznej, wielkości założenia i okrywanych pochówków - mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska.
W ubiegłym roku w katedrze opolskiej zostały odkryte bardzo cenne średniowieczne relikty. Więcej w tekście: Mamy kościół w kościele z "Gościa Opolskiego" nr 38/2022.
W czwartek 13 lipca w Kurii Diecezjalnej w Opolu odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiony został zakres planowanych badań interdyscyplinarnych i prowadzenia dokumentacji odkryć.
- 7 miesięcy temu zostały przerwane badania archeologiczne prowadzone w katedrze opolskiej. Wznowione zostały 5 lipca. Reaktywacja badań była możliwa m.in. dzięki opracowaniu profesjonalnego programu badań archeologicznych. To program interdyscyplinarny. Dzięki zaangażowaniu wielu specjalistów będzie możliwe dokładne rozpoznanie zarówno historii kościoła, społeczności ludzkiej żyjącej na przestrzeni dziejów, jak i archeologicznych artefaktów czy dzieł sztuki - powiedziała Elżbieta Molak, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
7-miesięczna przerwa w badań archeologicznych była czasem intensywnych prac w katedrze opolskiej. - Przed opracowaniem programu interdyscyplinarnego badań archeologicznych były wykonane specjalistyczne badania podłoża gruntowego, badania geologiczne i badanie geotechniczne. Opracowana została ekspertyza budowlana, która wskazała, w których miejscach, na jakich głębokościach wykopy archeologiczne mogą być zakładane - wyjaśniła E. Molak.
- Badania zakładają rozpoznanie masywu zachodniego, dotąd nieprzebadanego. Dodatkowo będą prowadzone badania uzupełniające w tych częściach, które były dotychczas przebadane, czyli w odkrytym prezbiterium XIII-wiecznej kolegiaty - doprecyzowała opolska konserwator zabytków.
Zapowiedziała, że zaplanowane zostały również działania związane z zabezpieczeniem i konserwacją odkrytych średniowiecznych murów.
- To odkrycia niezwykłej rangi i wagi dla historii i kultury polskiej. Nie możemy zaniedbać niczego. Musimy dołożyć wszelkich starań, żeby te prace i badania były przeprowadzone w sposób profesjonalny. Tempo w badaniach archeologicznych nie powinno nam przesłaniać rezultatów. Celem jest dobre, prawidłowe rozpoznanie i udokumentowanie, które będzie źródłem dla przyszłych pokoleń, dla przyszłych badaczy. Nie ma możliwości, aby wszystko, co zostało odkryte, było pokazane. Większość odkrytych elementów struktur budowlanych ulegnie zasypaniu. Katedra jest świątynią i pełni funkcję sakralną, więc przestrzeń dla wiernych i dla liturgii musi być zachowana. Nauka jest ważna, ale to nie wszystko - zapewniła Elżbieta Molak.
Przewidywany termin zakończenia badań archeologicznych, prac konserwatorskich i zabezpieczających to koniec 2023 roku. Następnie mógłby ruszyć zaplanowany przez parafię katedralną remont związany z założeniem ogrzewania i nowej posadzki.
- Natomiast nie wiemy, co wyniknie w trakcie prowadzenia badań. Jeżeli odkryjemy jakieś nowe niezwykłe znalezisko, to będziemy musieli badania przedłużyć - zaznaczyła E. Molak.
- Obecnie jesteśmy na etapie rozpoczęcia bardziej szczegółowych badań. Pracami kieruje Uniwersytet Opolski i z ramienia uczelni powołana została 10-osobowa Rada Naukowa. Jednocześnie biskup opolski podjął decyzję, by również z ramienia Kościoła opolskiego powołać Radę Naukową ds. archeologicznych i konserwatorskich w katedrze opolskiej - powiedział ks. prof. Piotr P. Maniurka, przewodniczący rady zawiązanej przy biskupie opolskim.
Wraz z ks. prof. Piotrem P. Maniurką grupę tę tworzą: prof. Andrzej Koss - twórca i dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki przy ASP w Warszawie, emerytowany prof. Ireneusz Płuska z ASP w Krakowie, dr inż. Stanisław Karczmarczyk - wykładowca w zakresie konserwacji zabytków architektury i urbanistyki na Politechnice Krakowskiej, Andrzej Gołembnik - archeolog, oraz Piotr Zambrzycki - sekretarz naukowy Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki przy ASP w Warszawie.
Agnieszka Węsiora z Kurii Diecezjalnej w Opolu zapowiedziała, że konferencje prasowe, na których prezentowany będzie stan prowadzonych badań, organizowane będą regularnie.
Więcej w "Gościu Opolskim" nr 29/2023 w niedzielę 23 lipca br.