Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Opolski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • BISKUPI

Najnowsze Wydania

  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
opole.gosc.pl → Wiadomości z diecezji opolskiej → Odpust ku czci patrona diecezji opolskiej

Odpust ku czci patrona diecezji opolskiej przejdź do galerii

- Czy macie świadomość, że jesteśmy już nie tylko parafianami, którzy troszczą się o ten kościół, ale staliśmy się też stróżami obecności bł. Czesława w Kościele powszechnym? - mówił ks. Tomasz Gierga do wiernych parafii w Górażdżach.

 
Każdego 20. dnia miesiąca w kościele w Górażdżach odprawiane jest nabożeństwo ku czci bł. Czesława. Anna Kwaśnicka /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

W czwartek 20 lipca, we wspomnienie liturgiczne bł. Czesława, patrona diecezji opolskiej, w kościele parafialnym w Górażdżach odprawione zostało co miesięczne nabożeństwo ku jego czci. Wzięli w nim udział parafianie i goście, m.in. pielgrzymi z parafii w Walcach.

- Dziękujemy Bogu za łaski, jakie od Niego otrzymujemy przez pośrednictwo bł. Czesława, patrona diecezji opolskiej i naszej parafii. Obecne w naszym kościele relikwie bł. Czesława pozwalają, byśmy każdego dnia tak bardzo po ludzku patrzyli w stronę Boga, tak jak owy zakonnik, bł. Czesław, niegdyś mieszkaniec tej ziemi - mówił u początku nabożeństwa ks. proboszcz Tomasz Gierga.

- W ten jeden dzień w roku relikwie są zdjęte z relikwiarium, tak jakby zeszły w naszą stronę, by na chwilę pobyć jeszcze bliżej nas. Wierzymy, że bł. Czesław w świętych obcowaniu ciągle wstawia się za nami, patrząc na naszą drogę do wieczności - podkreślił duszpasterz.

Górażdżańska parafia, w latach 80. XX wieku wyodrębniona z parafii św. Jacka w Kamieniu Śląskim, otrzymała relikwie swojego patrona od wrocławskich dominikanów w kwietniu ubr. Do parafialnego kościoła wprowadził je bp Rudolf Pierskała.

Każdego 20. dnia miesiąca odprawiane jest tutaj nabożeństwo z litanią do bł. Czesława, pieśniami ku jego czci i modlitwą o dar jego kanonizacji. Po nabożeństwie odprawiana jest Msza św. z katechezą o błogosławionym patronie, głoszoną przez zaproszonych księży.

W odpustowym dniu wspomnienia bł. Czesława, przypadającym już po uroczystej niedzieli odpustowej, wprawdzie nie było katechezy, ale po Mszy św. była możliwość oddania czci relikwiom.

- Przybliżyło się do nas Królestwo Boże. To nie jest pierwszy odpust w tej parafii. To nie jest pierwszy raz, kiedy przeżywamy wspomnienie bł. Czesława. Być może czasem mamy trochę przerostu treści nad formą i zapominamy o tym, co w odpuście jest najważniejsze. To przecież łaska, dotyk Bożej obecności. Tak ważny jest odpust, bo otwiera się niebo i Bóg coś daruje - mówił w homilii ks. Gierga.

- Ciągle bł. Czesław nas czymś zaskakuje. Po ludzku można stwierdzić, że się rozwijamy i angażujemy, że jest dobrze. Ale co budzi się w tobie, Kościele górażdżański? Mamy te relikwie, które być może trochę nas ożywiły i zaktywizowały. One nie miałyby być kolorowym dodatkiem do reklamy tego miejsca czy atrakcją turystyczną, ale miałyby być dotykiem Boga. Czy macie świadomość, że jesteśmy już nie tylko parafianami, którzy troszczą się o ten kościół, ale staliśmy się też stróżami obecności bł. Czesława w Kościele powszechnym? Można powiedzieć, że to zadanie dzielimy z dominikanami - podkreślił ks. Gierga. Życzył parafianom i sobie życia duchem i obecnością Bożą.

- Trzeba nam ciągłości kultu i niezachwianej wiary, a być może już doświadczacie tego, co ja doświadczam i czym się dzielę, tego pokoju, który niesie ten patron, tej radości, którą nam daje swoją obecnością. We mnie się to rozwija. Takimi mamy być, pełnymi pokoju i radości. To będzie cud na dzisiejsze czasy, jaki wyprosi nam bł. Czesław, gdy w sercu i duszy pokonane zostaną smutki, przeciwności, żale i pretensje tego świata - mówił proboszcz.

Mszę św. z ks. Tomaszem Giergą koncelebrował pochodzący z Górażdży ks. Andrzej Glinka.


O kulcie bł. Czesława w Górażdżach napiszemy również w "Gościu Opolskim" nr 30/2023 w niedzielę 30 lipca br.

« ‹ 1 › »
Kult bł. Czesława w Górażdżach

Foto Gość DODANE 20.07.2023

Kult bł. Czesława w Górażdżach

​W czwartek 20 lipca, we wspomnienie liturgiczne bł. Czesława, patrona diecezji opolskiej, w kościele parafialnym w Górażdżach odprawione zostało co miesięczne nabożeństwo ku jego czci. Wzięli w nim udział parafianie i goście, m.in. pielgrzymi z parafii w Walcach.  
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

|

GOSC.PL

publikacja 21.07.2023 10:44

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BŁ. CZESŁAW
  • DIECEZJA OPOLSKA
  • GÓRAŻDŻE
  • KS. TOMASZ GIERGA
  • ODPUST
  • PATRON
  • RELIKWIE

Polecane w subskrypcji

  • Bp Ważny dla gosc.pl: Zaniedbaliśmy ewangelizację i katechizację w parafii, ale broniłbym obecności religii w szkole
    • Tylko u nas
    • Jacek Dziedzina
    Bp Ważny dla gosc.pl: Zaniedbaliśmy ewangelizację i katechizację w parafii, ale broniłbym obecności religii w szkole
  • Wojna prewencyjna czy początek wielkiej wojny?
    • Świat
    • Jacek Dziedzina
    Wojna prewencyjna czy początek wielkiej wojny?
  • Prawnik dla „Gościa Niedzielnego”: Przebywanie w DPS czy hospicjum nie ogranicza prawa osoby do dysponowania wizerunkiem
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Prawnik dla „Gościa Niedzielnego”: Przebywanie w DPS czy hospicjum nie ogranicza prawa osoby do dysponowania wizerunkiem
  • Ochronić człowieka prostego. Czy wolno publikować zdjęcia osób zależnych?
    • Polska
    • Agata Puścikowska
    Ochronić człowieka prostego. Czy wolno publikować zdjęcia osób zależnych?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X