Wystawa Muzeum POLIN w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
Jeszcze do 6 września w opolskiej WBP można oglądać wystawę plenerową przygotowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie pt. "Pełno ich nigdzie". To wystawa prezentująca wybór ok. 30 murali, które opowiadają o - zwłaszcza XX-wiecznej - historii społeczności żydowskiej w Polsce.
Pracownicy POLIN odkryli i dotarli do ok. 100 murali stworzonych w Polsce, które poświęcone są polskim Żydom. Na wystawie pokazywane są murale m.in. z Warszawy, Krakowa i Łodzi.
Reprodukcjom murali towarzyszą krótkie opisy wybranych wątków historii żydowskiej na ziemiach polskich. Wystawa nie pomija trudnych tematów nieodległej historii polsko-żydowskiej jak np. zjawiska antysemityzmu i kampanii antysemickiej w 1968 r.. Mówi jednak również o tym, jak wielu Polaków zyskało tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata podkreślając przy tym, że tylko na terenie okupowanej Polski za pomoc Żydom groziła śmierć.
Wśród murali rozpoznajemy wiele znanych postaci jak np. Irenę Sendlerową, Janusza Korczaka, Marka Edelmana czy Jana Karskiego – autora pierwszego wojennego raportu o zagładzie Żydów przekazanego aliantom. Znamienne i brzmiące jak memento są słowa znajdujące się przy podobiźnie tego ostatniego: „Kto nie potępia – ten przyzwala”.
Wystawa jest dwujęzyczna – w języku polskim i angielskim, a wstęp na nią jest wolny.