Nowy numer 17/2024 Archiwum

Blask polifonii polskiego renesansu

Znakomity francuski zespół Traversées Baroques z Burgundii i chór młodzieżowy Angelus Cantat z Głubczyc wystąpią z koncertami w Opolu i Głogówku.

To dwa z czterech koncertów (w Jędrzejowie, Sandomierzu, Opolu i Głogówku), realizowanych w ramach 4. edycji "Mid Europe Early Music Festival" - Festiwalu Muzyki Dawnej, na których zaprezentują się artyści z Burgundii - światowej klasy zespół muzyki dawnej "Les Traverses Baroquee" (Dijon, Francja) oraz Chór "Angelus Cantat" z Głubczyc.

Pierwszy rozpocznie się w sobotę, 9 września o godz. 17.00 w kościele oo. Franciszkanów w Opolu. Drugi dzień później, 10 września o 18.00 w kościele pw. św. Bartłomieja w Głogówku.

Koncert nosi nazwę "Ortus de Polonia - Owoc Polski - blask polifonii Mikołaja Zieleńskiego". Połączone siły obu zespołów pokażą niezwykły kunszt polskiej twórczości wokalno-instrumentalnej epoki Jagiellonów - przełomu renesansu i baroku, którego najwybitniejszym przejawem jest to tytułowe dzieło Mikołaja Zieleńskiego.

W Opolu i Głogówku będzie można usłyszeć wybór dzieł sakralnych Mikołaja Zieleńskiego, w tym Ortus de Polonia, podejmujący gregoriański temat antyfony na święto św. Wojciecha, który zainspirował Zieleńskiego. Prócz dorobku tego mistrza zabrzmią również utwory Giovanniego Gabrieliego, Giovanniego Pierluigiego da Palestriny czy Giovanniego Bassano.

- Najcenniejsze jest to, że młodzież licealna Chóru "Angelus Cantat" uczestniczy w mistrzowskich warsztatach edukacyjnych, zdobywając wiedzę i umiejętności bezpośrednio od profesjonalnych artystów z Francji - ocenia Tadeusz Eckert, dyrygent głubczyckiego chóru. Podkreśla niezwykle wartościową ofertę formacyjną, nowe profesjonalne kompetencje muzyczne oraz możliwość nawiązania wielu bezpośrednich kontaktów z młodzieżą i muzykami z całej Europy. - Ich artystyczny rozwój wzbogaci nie tylko ich osobiste kompetencje. Współpraca ze środowiskiem muzycznym z Dijon zaplanowana jest na wiele lat, a nasze województwo wzbogaci się o nowe partnerstwo edukacyjno-artystyczne - dodaje.

W sumie w ramach tegorocznej edycji "Festiwalu Muzyki Dawnej", trwającej od 13 sierpnia do 10 września, kilkanaście formacji zaprezentuje 24 koncerty w różnych miejscach kraju.

Blask polifonii polskiego renesansu   Materiały organizatora

Zespół "Traversées Baroques" to grupa muzyczna założona w Burgundii w 2008 roku przez jej dwoje obecnych dyrektorów artystycznych, Étienne’a Meyera i Judith Pacquier. Grupa specjalizuje się przede wszystkim w wykonywaniu siedemnastowiecznego repertuaru Europy Środkowej i Wschodniej. Łączą też talenty wokalne z instrumentalnymi - wirtuozów w swoich dziedzinach, pochodzących z Francji, Czech, Polski, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch i Ameryki Południowej.

Chór "Angelus Cantat" – to Głubczycka Szkoła Chóralna, działająca od 30 października 2021 r. przy Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Głubczycach pod kier. Tadeusza Eckerta. Zrzesza trzy zespoły: Chór mieszany LO w Głubczycach (CheLO), Chór absolwentów LO w Głubczycach (ChaLO) oraz Chór młodzieży szkolnej Głubczyc (CheSPe). W swojej krótkiej działalności zespół może poszczycić się znaczącymi osiągnięciami m.in: nagrodami i wyróżnieniami na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy