- Miał duże doświadczenie, wielką wiedzę prawniczą i autorytet duszpasterski. Na pewno to zdecydowało o wyborze na biskupa pomocniczego diecezji opolskiej - mówił bp Rudolf Pierskała.
Msza św. żałobna za zmarłego bp. Jana Wieczorka została odprawiona w środowy wieczór, 20 września w kościele franciszkanów w Opolu. Koncelebrowali ją biskupi Rudolf Pierskała i Paweł Strobrawa oraz prawie 50 kapłanów.
Biskup Jan Wieczorek w latach 1981-1992 był biskupem pomocniczym diecezji opolskiej, a następnie aż do końca 2011 r. - kierował nowo utworzoną diecezją gliwicką.
W homilii bp Rudolf Pierskała nie tylko przypomniał życiorys pochodzącego z Bodzanowic zmarłego biskupa seniora diecezji gliwickiej, ale podzielił się także kilkoma osobistymi wspomnieniami. Nawiązując do Ewangelii z dnia, podkreślił, że bp Jan Wieczorek był "dobrym i zdecydowanym pasterzem, dlatego nie ulegał ani przygrywającym, ani biadającym".
- Miał duże doświadczenie, wielką wiedzę prawniczą i autorytet duszpasterski. Na pewno to zdecydowało o wyborze na biskupa pomocniczego diecezji opolskiej - podkreślił bp Pierskała.
- Sakra biskupia miała miejsce 16 sierpnia 1981 roku na Górze św. Anny. Jako biskup pomocniczy był odpowiedzialny w diecezji za wiele spraw: małżeńskie, finansowe, budownictwa sakralnego, wizytacje kanoniczne i bierzmowania w parafiach. Był bliski ludziom. Za biskupie zawołanie obrał sobie słowa "Servire populo" czyli "Służyć ludowi". Podczas jego konsekracji biskup opolski Alfons Nossol skierował do niego słowa: "Służyć ludowi to twoje zawołanie biskupie. Swoista to zatem godność, godność służby. Już przez sam urząd kapłaństwa stałeś się Chrystusowym sługą, prawdziwym sługą. Nie chodzi wcale o przenośnię, lecz o realne znaczenie tego wyrazu. Masz najpierw przede wszystkim być sługą kapłanów, którzy z kolei są sługami wszystkich wiernych. Zwłaszcza w tym okresie, kiedy na świecie tzw. zawody służebne cierpią na niesłychany deficyt kandydatów, służba kapłańska posiada specjalne znaczenie" - cytował bp Rudolf Pierskała.
Wspominał też, że bp Jan Wieczorek był szafarzem sakramentu święceń jego rocznika 1985. - Wspominamy go także z czasów, gdy byliśmy klerykami i w czasie Triduum Paschalnego służyliśmy do liturgii w katedrze opolskiej. Pamiętam, że biskup Jan zawsze mocno przeżywał liturgię i aktywnie w niej uczestniczył. Czasem, kiedyśmy coś zawalili, nie dawał tego po sobie poznać, jedynie mocniej skręcał pastorał raz w jedną, raz w drugą stronę - opowiadał.
- Kiedy przeszedł na emeryturę w 2011 roku, to wszędzie go ciągle było pełno. Jeździł na różne uroczystości, nawet niespodziewanie przybywał i gdy tylko mógł to przewodniczył liturgii i głosił słowo Boże. Zawsze miał coś do powiedzenia. Bardzo aktywny człowiek, bardzo aktywny pasterz. Tak go wspominam - dodał.
Na koniec Mszy św. biskup Pierskała zaintonował Te Deum za życie i posługę śp. biskupa Jana.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 i 23 września w Gliwicach. Plan - TUTAJ.