O potrzebie takiego braterstwa i wrażliwości, które są gotowe objąć każdego człowieka bez względu na jego historię czy stopień odpowiedzialności za trudną sytuację życiową, czytamy w komunikacie biskupa opolskiego z VII Światowego Dnia Ubogich.
W niedzielę 12 listopada w kościołach diecezji opolskiej odczytywany jest komunikat biskupa opolskiego Andrzeja Czai z okazji zbliżającego się VII Światowego Dnia Ubogich, przeżywanego w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem.
"Tegoroczne motto zaczerpnięte z Księgi Tobiasza: »Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka« (Tb 4,7) ma nam przypomnieć o potrzebie takiego braterstwa i wrażliwości, które są gotowe objąć każdego człowieka bez względu na jego historię czy stopień odpowiedzialności za trudną sytuację życiową. Nieustanne dojrzewanie do takiej postawy wymaga Bożej łaski oraz spotkania, które będzie próbą zbudowania relacji pomiędzy darczyńcą a potrzebującym oraz odkrycia wzajemności ich obdarowania - napisał bp Czaja.
W dalszej części komunikatu przedstawia program wydarzeń w ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Ubogich w Opolu.
W niedzielę 19 listopada Msza św. będzie sprawowana o 12.00 w kościele ojców franciszkanów.
"Po Mszy św. zapraszam w imieniu organizatorów na radosne świętowanie na placu przed opolskim amfiteatrem. Wspólny ciepły poczęstunek dla ubogich i potrzebujących oraz ich dobrodziejów będzie można spożyć przy dźwiękach muzyki andyjskiej, którą w ramach gościnnego koncertu zaprezentuje zespół Sikurs z Boliwii. W tym czasie zostanie też przeprowadzona zbiórka nowych rękawiczek zimowych dla osób bezdomnych i potrzebujących" - zapowiedział biskup opolski.
Ordynariusz zachęca też wszystkich wiernych diecezji wraz z duszpasterzami, aby tego dnia w parafiach objęli modlitwą osoby ubogie i potrzebujące, a z okazji Światowego Dnia Ubogich zorganizowali przy współpracy z Parafialnymi Zespołami Caritas dowolną formę wsparcia tych, którzy żyjąc obok nas, doświadczają jakiejkolwiek, nie zawsze ujawnionej biedy.
"W konkretnym geście solidarności z osobami ubogimi można także materialnie wesprzeć Domy Nadziei w Opolu i w Dylakach prowadzone przez mojego jałmużnika, s. Aldonę Skrzypiec ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego. W opolskim domu każdego dnia znajduje konkretną pomoc ok. 50-80 bezdomnych i potrzebujących, a od stycznia 2022 roku w Domu Nadziei w Dylakach miejsce zamieszkania i wspólnotę życia znajdują osoby chcące wyjść z kryzysu bezdomności. Oba Domy Nadziei można wesprzeć poprzez wpłaty na diecezjalne konto »na potrzeby ubogich«" - poprosił bp Czaja, dziękując również diecezjanom za stałe wsparcie modlitewne w doświadczeniu choroby.
W komunikacie został także podany numer diecezjalnego konta na potrzeby ubogich.