W sobotnie przedpołudnie 27 stycznia w najstarszym, pochodzącym z XV w., kościele Kędzierzyna-Koźla odbyła się uroczystość poświęcenia ołtarza, a także witraży i odrestaurowanych organów. Prace restauracyjno-remontowe w kościele trwały od 10 lat.
- Dzisiejsza uroczystość to zwieńczenie wielu lat starań o nasz kościół parafialny. W 2014 r. po zakończonym remoncie kościoła Wniebowzięcia NMP i jego zaplecza mogliśmy przystąpić do prac remontowych w naszej parafialnej świątyni. W tym czasie udało się odnowić wszystkie drzwi wejściowe do kościoła, wykonać nowe witraże (oprócz tych, które znajdują się w prezbiterium), wszystkie naczynia liturgiczne, stacje drogi krzyżowej i większość figur poddano renowacji. Po uzyskaniu dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. opolskiego w 2018 r. najpierw były prowadzone badania konserwatorskie, a następnie sporządzona została obszerna dokumentacja projektowa i budowlana. Odnowione zostały ściany zewnętrzne i wewnętrzne świątyni, prezbiterium zostało dostosowane do stylu gotyckiego, zostało też zamontowane nowe ogrzewanie. Plac kościoła został całkowicie odnowiony wraz z ogrodzeniem. Po tym remoncie związanym z funduszami europejskimi zostały też odrestaurowane organy, boczny ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa, ambony, częściowo ławki, podesty pod ławkami i żaluzje wieży. Wykonano z piaskowca nowy ołtarz w prezbiterium i kaplicy Matki Bożej z Koźla, ambonkę, chrzcielnicę i stojak pod paschał. Na suficie zawisły nowe, gotyckie lampy. Zamonotowano nowe nagłośnienie wewnętrzne i zewnętrzne wraz z pętlą indukcyjną, wyświetlacz tekstów, nowe meble w zakrystii. Wymieniona została częściowo instalacja elektryczna. Zamontowano alarm i monitoring. Ogłoszony w 2020 r. stan epidemii spowolnił prace przy naszym zabytku. Włożono tu wiele pracy. Odnowiono ten obiekt dzięki zaangażowaniu wielu osób, dobrodziejów tej świątyni, ofiarności wiernych oraz pomocy instytucji: urzędu marszałkowskiego w Opolu, urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu i życzliwości starostwa powiatowego. Wierzę głęboko, że mogliśmy doczekać się dzisiejszej uroczystości dzięki Bożemu błogosławieństwu - powiedział ks. Marek Biernat, proboszcz tutejszej parafii od 2013 r.
Uroczystości przewodniczył bp Rudolf Pierskała. W kazaniu mówił o centralnej roli i symbolice ołtarza - zarówno miejsca ofiary Chrystusa, jak i uczty - w świątyni chrześcijańskiej. - Nowy ołtarz to będzie święte miejsce w naszym kościele. Tu będziemy uczestniczyć w najważniejszych obrzędach. Tu przyniesiemy nasze troski, cierpienia i bóle. Przy tym ołtarzu nasza wspólnota będzie się gromadziła codziennie na Mszy św. Każde nowoochrzoczone dziecko zostanie przyniesione przez rodziców przed ten ołtarz, aby otrzymać błogosławieństwo, przed tym ołtarzem dzieci będą przyjmować Pierwszą Komunię Świętą, podczas każdej Mszy św. z tego ołtarza będziemy przyjmować Ciało Pańskie, nowi małżonkowie przy tym ołtarzu będą sobie ślubować miłość, wierność i uczciwość małżeńską, przy tym ołtarzu będziemy obchodzić jubileusze małżeńskie, rodzinne, parafialne. I jeszcze: przed ten ołtarz przyniesiemy naszych zmarłych, aby modlić się dla nich o życie wieczne. A my wszyscy, gromadząc się przed tym ołtarzem, będziemy stanowić żywą świątynię, żywą wspólnotę, ciało mistyczne Jezusa Chrystusa - Kościół - powiedział przed obrzędem poświęcenia ołtarza bp R. Pierskała.