W Głębinowie odbywa się dwudniowe posiedzenie Komisji Duszpasterstwa KEP. Jej członkowie przygotowują program duszpasterski dla Kościoła w Polsce na rok 2024/2025.
Komisja Duszpasterstwa jest jedną z jedenastu komisji działających przy Konferencji Episkopatu Polski. Jej przewodniczącym jest biskup opolski Andrzej Czaja. Celem tego gremium, w którym z biskupami współpracują księża i osoby świeckie, jest opracowanie programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. W tym roku liturgicznym, od pierwszej niedzieli Adwentu, realizowany jest temat "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła", natomiast już trwają prace nad programem na lata 2024/2025.
- Będzie to rok realizowany w ramach Roku Jubileuszowego, ogłoszonego przez papieża Franciszka pod hasłem "Pielgrzymi nadziei". Zgodnie z jednoznaczną sugestią całego Episkopatu Polski, staramy się w projektowaniu programu duszpasterskiego być jak najbardziej zbieżni z zamysłem Roku Świętego, dlatego musimy się mocno wczytać w przesłanie papieża. Póki co nie mamy jeszcze bulli, dlatego materiałem, z którego wyczytaliśmy zasadniczy zamysł, są: list do abp. Fisichelli zapowiadający Rok Święty oraz Orędzie na XXXVIII Światowy Dzień Młodzieży, który przeżywaliśmy w minioną uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Orędzie to ma tytuł "Weselcie się nadzieją" - mówi bp Czaja.
- Dzisiaj bardzo potrzebujemy nadziei. My, chrześcijanie, ale też my, społeczeństwo polskie i w ogóle społeczność całego świata. Nadziei bardzo brakuje, jest wiele trudnych spraw. Jednocześnie duch człowieka jest zgaszony, bo jesteśmy zbytnio skupieni na tym, co ziemskie. Jeśli nie wzniesiemy się do góry, jeśli nie spojrzymy w niebo - w szerokim tego słowa znaczeniu, jeśli nie zbliżymy się do Chrystusa, to trudno będzie budzić nadzieję w świecie - zauważa biskup opolski.
- Jesteśmy pielgrzymami nadziei w tym znaczeniu, że w naszą tożsamość dzieci Bożych jest wpisane zjednoczenie z Chrystusem. A kto jest zjednoczony z Chrystusem, ten ma pokój w sercu i powody do radości. Jest ufność, jest nadzieja. Równocześnie pod wpływem duchowości światowej, w której - jak papież często podkreśla - nie ma miejsca dla Boga, nadzieja w nas, której źródłem jest miłość Boga ku nam, jest jakby wystygła, czasem jej wręcz brakuje - tłumaczy bp Czaja.
Posiedzenie Komisji Duszpasterstwa, które odbywa się w ośrodku "Rybak" przy sanktuarium św. Rity w Głębinowie, rozpoczęło się we wtorek 30 stycznia. Jego uczestnicy wysłuchali już dwóch referatów. Temat "Jezus Chrystus - światłością świata" rozwinął ks. prof. Tadeusz Dola z UO, a temat "Podstawy chrześcijańskiego świadectwa" przybliżył ks. prof. Marek Chmielewski z KUL.
W środę ciąg dalszy obrad. Prelekcje wygłoszą ks. prof. Artur Malina z UŚ oraz bp Artur Ważny z Tarnowa.
- Jest to nasze doroczne spotkanie w ramach projektowania programu duszpasterskiego. Dyskutowaliśmy m.in. nad tytułem. Oczywiście ostateczny głos należy do biskupów, zatem jego brzmienie poznamy w marcu po zebraniu Konferencji Episkopatu Polski - podkreśla bp Czaja.
- W programie chcemy przypomnieć teologię i praktykę Roku Jubileuszowego, będziemy chcieli zwrócić też uwagę na pielgrzymowanie. Podejmiemy temat potrzeby chrześcijańskiego świadectwa, wartości chrześcijańskiej nadziei, nawrócenia indywidualnego, jak i nawrócenia misyjnego parafii, a także nieodzowności przebaczenia i pojednania - nakreśla tematykę biskup opolski.