Nowy numer 09/2024 Archiwum

Zmarł o. Joachim Zok, werbista

Był misjonarzem w Ghanie i Papui Nowej Gwinei. Miał 67 lat.

O. Joachim Zok urodził się 23 maja 1956 r. w Oleśnie, w rodzinie Jana i Doroty z domu Pichen. Był najstarszym z piątki ich dzieci. Ojciec pracował jako cieśla, a mama pracowała w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Oleśnie. Po ukończeniu w 1963 r. szkoły podstawowej kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnie. 

Religijna atmosfera domu rodzinnego oraz kontakty z werbistą, o. Stefanem Łysikiem SVD, spowodowały, że postanowił wstąpić do Zgromadzenia Słowa Bożego (werbiści). We wrześniu 1975 r. rozpoczął nowicjat zakonny w Pieniężnie. Formację kapłańską odbył również w Pieniężnie - w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów. Tam też 18 kwietnia 1982 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Jana Obłąka.

Po święceniach otrzymał przeznaczenie misyjne do Ghany. Jesienią 1982 roku wyjechał na kurs języka angielskiego do Irlandii, który ukończył latem następnego roku i we wrześniu wyjechał do Ghany. Najpierw, w niewielkim miasteczku Abetifi w południowej Ghanie, rozpoczął kurs lokalnego języka twi. W 1984 roku został wikariuszem w parafii MB Fatimskiej w Wenchi w środkowej części kraju, w diecezji Sunyani. Pracował tam do 1988 roku, gdy został proboszczem w oddalonej o kilkanaście kilometrów parafii św. Pawła w Techiman, w tej samej diecezji.

W 1993 roku o. Joachim podjął studia licencjackie z teologii dogmatycznej w Chicago, które ukończył dwa lata później i wrócił do Ghany. Tam został mianowany prefektem kleryków w werbistowskim Centrum Formacyjnym w Tamale. Funkcję tę pełnił do 2001 roku, gdy wrócił do Polski.

Po powrocie do kraju pracował najpierw w Domu Misyjnym Słowa Bożego w Lublinie, a potem w Domu Misyjnym św. Stanisława Kostki w Chludowie. W listopadzie 2004 r. został przeniesiony do Bytomia, gdzie podjął posługę w Domu Misyjnym św. Małgorzaty. 7 grudnia tego samego roku uzyskał stopień doktora nauk teologicznych na KUL na podstawie rozprawy „Posłannictwo świeckich Kościoła w Afryce według nauczania Jana Pawła II”. W latach 2007-2010 był rektorem werbistowskiej wspólnoty w Bytomiu. W 2011 r. wyjechał do Inverness (Szkocja), gdzie sprawował opiekę duszpasterską nad polskimi emigrantami.

W 2013 r. wyjechał do pracy misyjnej w Papui Nowej Gwinei. Z powodu choroby wrócił do Polski w 2017 r. i zamieszkał w Domu Misyjnym św. Krzyża w Nysie.
O. Joachim Zok zmarł po długiej i ciężkiej chorobie, nad ranem 2 lutego, w domu rodzinnym w Oleśnie. 

  • Msza św. żałobna zostanie odprawiona w czwartek 8 lutego o godz. 13 w kościele pw. Bożego Ciała w Oleśnie;
  • Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w sobotę 10 lutego o godz. 12 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Nysie. Pochówek odbędzie się po Mszy św. na cmentarzu zakonnym.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy