Nowy numer 09/2024 Archiwum

Są pieniądze na renowację południowej ściany katedry

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i proboszcz parafii katedralnej w Opolu ks. Waldemar Klinger podpisali umowę opiewającą na prawie 3,5 mln zł.

W ramach umowy przeprowadzona zostanie konserwacja i renowacja elewacji korpusu południowego oraz kruchty wejściowej do katedry. Projekt ma zostać zrealizowany do marca 2025 r. Prace obejmą konserwację techniczną i estetyczną profilowanego gzymsu wieńczącego, wątków ceglanych i elementów kamiennych. Przeprowadzona zostanie również rekonstrukcja elementów kamiennych. 

Wkład własny parafii katedralnej wynosi 70 tys. zł.

Dotacja została przyznana w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jest to program realizowany w ścisłej współpracy z samorządami gminnymi i powiatowymi. Wnioskodawcami mogły być tylko jednostki samorządu terytorialnego.

Miasto Opole otrzymało dotacje w kwocie prawie 9 mln zł, które przyznane zostały na 3 zabytki. Oprócz prac w katedrze za 2 mln zł przeprowadzona zostanie renowacja Podstawowej Szkoły Publicznej nr 13 oraz sali gimnastycznej przy ul. Książąt Opolskich 21 w Opolu. A za blisko 3,5 mln zł przeprowadzony będzie remont elewacji zewnętrznej siedziby Komendy Miejskiej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

- Katedra jest jednym z najważniejszych budynków w regionie. O jej wartości historycznej i kulturalnej w ostatnich miesiącach przekonywaliśmy się wielokrotnie, a my wiedzieliśmy o tym od lat, dlatego od dawna wspieraliśmy jej renowację. Do tej pory bezpośrednio z budżetu miasta w ramach 11 dotacji przekazaliśmy na rzecz renowacji katedry opolskiej 1 mln 653 tys. zł - mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski. Milionową dotację przekazał także Zakład Komunalny w Opolu.

- Katedra zyskuje taki blask, jaki powinna mieć na tysiąclecie pierwszego kościoła w tym miejscu. Zdaję sobie sprawę, że wśród mieszkańców Opola są tacy, którzy częściej zaglądają do katedry, i tacy, którzy uważają ją za zwykły obiekt, i przekazywane z budżetu miasta dotacje nie wzbudzają ich entuzjazmu. Natomiast my jesteśmy dumni z tego, że konsekwentnie od lat wspieramy katedrę - dopowiada prezydent.

- Bez zabytków jesteśmy tylko aglomeracją miejską. Natomiast dzięki nim ta aglomeracja ma duszę. Nasza katedra sięga tysiąca lat wstecz, dając oddech tym wszystkim pokoleniom, które przechodzą przez jej progi. Z wielkim szacunkiem myślimy o tych, którzy dbali o tę świątynię. Motywuje mnie myśl, że 800 lat temu, w XIII wieku, 2 tys. opolan wybudowało taki budynek. W tej chwili Opole ma 120 tys. mieszkańców i nie sposób, żebyśmy nie podołali renowacji. Chcemy zostawić katedrę następnym pokoleniom w dobrym stanie - mówi ks. proboszcz Waldemar Klinger.

Podczas podpisania umowy obecny był Marek Wiza, dyrektor ds. rozwoju relacji społecznych w Banku Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada za Rządowy Fundusz "Polski Ład" w regonie opolskim i śląskim. - To szczególny dzień, bo to pierwsza umowa, która w ramach programu została podpisana na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wystąpiły takie elementy jak partnerstwo, współpraca, wzajemne zrozumienie - podkreśla Marek Wiza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy