Międzynarodowa wystawa w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Jutro towarzyszące jej spotkanie pt. "Sztuka a wojna".
Do 29 lutego w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu (ul. Minorytów 3, wstęp darmowy) można oglądać wystawę pt. "Plakat przeciw wojnie”.
- Pomysł na wystawę zrodził się na samym początku wojny. Lwowski Pałac Sztuki, popularne centrum wystawiennicze, zaczął wówczas pełnić rolę punktu pomocy humanitarnej. Wszystkie eksponaty, które zajmowały zbyt dużą powierzchnię, zostały przeniesione. Zostawiono tylko plakaty. Nie zajmowały miejsca i nie przeszkadzały krzątającym się ludziom. Nieustannie jednak stanowiły silny środek przekazu. Na ścianach pojawiały się nowe prace, wyraźnie nawiązujące do aktualnych wydarzeń. Zagrzewające do walki i jednocześnie wołające o pokój - informują organizatorzy.
Na wystawie prezentowane są plakaty artystów z różnych krajów. Wystawa była już pokazywana m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Bielsku-Białej i Andrychowie. W Opolu zorganizowało ją CMJW we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Stowarzyszeniem Współpracy Polska-Wschód Oddział w Opolu oraz Lwowskim Pałacem Sztuki. Patronat honorowy nad wystawą objęła Irena Pordzik, konsul honorowy Ukrainy w Opolu.
Jutro, 23 lutego, w przeddzień 2. rocznicy agresji Rosji na Ukrainę w siedzibie muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu odbędzie się towarzyszące wystawie spotkanie pt. „Sztuka a wojna”. Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, rozmawiać będzie z Romualdem Jeziorowskim o tym czy plakat może coś w społeczeństwie zmienić. W programie także poezja Harrego Dudy oraz Serhija Żadana i Liny Kostenko w interpretacji Harrego Dudy i Victorii Bakasovej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.