W siedzibie Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie odbyło się posiedzenie poświęcone losom zabytkowych reliktów, odsłoniętych podczas badań archeologicznych w katedrze opolskiej.
Biskup opolski Andrzej Czaja oraz opolska wojewódzka konserwator zabytków Monika Ożóg przewodniczyli delegacji, która w siedzibie Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie uczestniczyła w posiedzeniu Rady Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego. Spotkanie z udziałem Bożeny Żelazowskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się 11 marca. Poświęcone było m.in. losom zabytkowych reliktów, odsłoniętych podczas badań archeologicznych w katedrze opolskiej.
Archeolog Andrzej Gołembnik, pełnomocnik biskupa opolskiego, przedstawił wypracowane w Opolu wspólne stanowisko, nakreślając tło dotychczasowych kontrowersji. Z kolei architekt Marta Gutweter zaprezentowała wstępną koncepcję aranżacji nowej posadzki i przyszłej ekspozycji.
- Wspólne ustalenie zakłada ekspozycję "w naturze" dwóch narożnych służek prezbiterium starszego kościoła kolegiackiego, murów dawnej zakrystii i schodów wiodących do krypt znajdujących się w nawie północnej, pod kaplicą św. Anny i kaplicą adoracji Najświętszego Sakramentu. Natomiast pomiędzy kaplicami, eksponowany będzie blok ceglany z polichromią, przeniesiony tam przez konserwatorów - informuje ks. Joachim Kobienia, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Opolu.
- Zaproponowane rozwiązania spotkały się z uznaniem uczestników spotkania, czego wyrazem była ożywiona dyskusja, w zdecydowanej większości przychylna przedstawionym koncepcjom projektowym - podkreśla.
Rada Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego została powołana zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 r., w celu wzmocnienia ochrony polskiego dziedzictwa archeologicznego. Jej członkowie pełnią funkcje o charakterze opiniodawczo-doradczym przy ważnych zagadnieniach związanych z archeologią.