Bp Waldemar Musioł poświęcił nowo wybudowaną stołówkę gminną w Dobrzeniu Wielkim.
Niewiele ponad rok temu, 20 marca 2023 r., został przekazany teren pod budowę przy skrzyżowaniu ulic Wspólnej i Reymonta. Dziś wybudowana stołówka została oficjalnie otwarta i poświęcona, a także zaprezentowana mieszkańcom. Najbliższe miesiące będą czasem jej stopniowego uruchamiania.
- Przed nami ostateczne odbiory, natomiast 10 maja planujemy pierwszy dzień gotowania. Będziemy dostarczali posiłki do Gminnego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Chróścicach, a po przerwie wakacyjnej naszym głównym zadaniem będzie wyżywienie dzieci w przedszkolach i szkołach w Dobrzeniu Wielkim, Dobrzeniu Małym, Kup i Chróścicach. Ponadto prowadzona będzie sprzedaż posiłków dla mieszkańców, uruchomimy abonament żywieniowy dla klientów indywidualnych - mówi Tomasz Sołtys, który zajmuje się prowadzeniem stołówki gminnej.
- Zależy nam na tym, żeby dzieci w placówkach oświatowych jadły posiłki zbliżone do domowych. Nie będą podawane w plastikowych opakowaniach ani zamykane hermetycznie, ale serwowane na talerzach. Będą to posiłki z kuchni śląskiej, domowe i tradycyjne - zapewnia Tomasz Sołtys.
- Kurier społeczny będzie dostarczał posiłki do osób potrzebujących w ich domach - dopowiada.
- Osoby spełniające kryterium pomocy społecznej będą mogły korzystać bezpłatnie z posiłku - mówi Elwira Szpajcher, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim. - Także dzieci objęte rządowym programem "Posiłek w szkole i w domu" będą mogły korzystać z obiadów z tej stołówki bezpłatnie - wyjaśnia.
- Nasza kuchnia jest nastawiona na wydawanie 1,5 tysiąca obiadów dziennie - podsumowuje T. Sołtys.
4 kwietnia stołówkę poświęcił bp Waldemar Musioł. - Pośród wielu wydarzeń, eventów i inicjatyw, które służą dobru drugiego człowieka, wciąż jednak zderzamy się z ogromem obojętności, pewną społeczną znieczulicą i dystansem, który obserwujemy między ludźmi. Dlatego też oddanie do użytku tej stołówki, sprawia, że widzimy w tym miejscu dobre miejsce. Dobre miejsce czyli miejsce solidarności, budowania braterstwa, uczenia się i przypominania o wartościach takich jak: dobro, wielkoduszność i solidarność, czyli to wszystko co sprawia, że możemy z nadzieją patrzeć na przyszłość ludzkości i świata - powiedział bp Musioł.
- Z mojej perspektywy jest to też miejsce, w którym będzie działa się Ewangelia. To miejsce, w którym będą mogły czytać żywą Ewangelię dzieci, korzystające z owoców pracy ludzi tutaj zatrudnionych, a także osoby starsze, samotne, potrzebujące, dla których owoc pracy tego miejsca będzie iskierką nadziei, a przede wszystkim miłości i troski o nich innych ludzi, nawet jeśli na co dzień doświadczają poczucia samotności i odosobnienia - podkreślił biskup.
A tym, którzy w stołówce będą pracować, życzył odwagi, by w służbie innym udzielać Jezusowi swoich rąk i swojego serca.
- Mamy nadzieję, że ten obiekt będzie służył mieszkańcom gminy od dzieci po seniorów. Od zawsze zależało nam na tym, żeby dzieci w przedszkolach i szkołach miały konkretny posiłek. Nie stać naszej gminy, aby w każdej placówce wybudować kuchnię z jadalnią, dlatego doszliśmy do wniosku, że wybudujemy jeden centralny obiekt w środku gminy, skąd jedzenie będzie dowożone do wszystkich jednostek gminnych. Odległości są niewielkie, więc posiłki dotrą ciepłe. W salach jadalnych dzieci będą mogły te posiłki skonsumować - mówi wójt Piotr Szlapa.
- Istnienie przedszkola w miejscowości Kup było już zagrożone. Sanepid zabronił nam korzystania z tej placówki. Dzięki budowie nowej stołówki udało nam się utrzymać przedszkole. Oczywiście myślimy też o naszych seniorach i mieszkańcach gminy, którzy nie mają czasu na przygotowanie posiłku w domu. Będą mogli korzystać z tej stołówki - zauważa wójt.
Inwestycja kosztowała ponad 5,5 mln zł. Została zrealizowana z budżetu gminy przy wsparciu z Programu Polski Ład. Dofinansowanie wyniosło ponad 3,8 mln zł.
Dziś do 16.00 w stołówce trwa dzień otwarty.