- Nienarodzone dzieci są najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić - powiedział bp Rudolf Pierskała.
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przesuniętą na pierwszy poniedziałek po oktawie Wielkanocy, odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia. Wieczorem w kościele św. Floriana w Zawadzie bp Rudolf Pierskała przewodniczył Mszy św. z obrzędem złożenia przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
- Z Ewangelii dowiadujemy się, że zwiastowanie narodzin Pana Jezusa szło w parze z zagrożeniem Jego życia i to tak wielkim, że tylko cudem uniknął śmierci. Wiemy, że po narodzeniu w Betlejem Józef i Maryja musieli uciekać do Egiptu, żeby bronić życia Jezusa. Doświadczamy tego zagrożenia życia ludzkiego także współcześnie, ale z drugiej strony wielu z nas, Kościół cały, podkreśla wartość życia ludzkiego - powiedział w homilii bp Pierskała.
- Ludzkie życie jest święte, ponieważ Bóg je uświęcił. Wskazuje na to tajemnica zwiastowania: Syn Boży staje się człowiekiem i zaczyna żyć ludzkim życiem od momentu poczęcia. Bosko-ludzkie życie Jezusa uświęcił Bóg we wszystkich jego stadiach: od formowania się pod sercem matki, przez dzieciństwo, publiczną działalność aż po śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie - podkreślił.
Po homilii do ołtarza podeszło osiem kobiet, które zdecydowały się podjąć duchową adopcję dziecka poczętego i zagrożonego zabiciem w łonie matki. Nim złożyły przyrzeczenie, ks. Dzierżanowski wyjaśnił cel i zasady tej inicjatywy modlitewnej. Polega ona na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia.
- Można powiedzieć, że wpisujecie się w rolę takich duchowych aniołów stróżów dzieci oczekujących w łonie matki na narodziny. Będziecie wypraszać rodzicom tych dzieci odwagę i miłość, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu. Wasza modlitwa będzie takim duchowym płaszczem, który otoczy i ochroni matkę i dziecko przed zagrożeniem, będzie takim duchowym parasolem przed niebezpieczeństwami dla poczętego życia - powiedział bp Pierskała.
Na znak złożonego przyrzeczenia 9-miesięcznej modlitwy za nienarodzone dziecko każda z pań otrzymała symboliczne dziecięce pantofelki zrobione na drutach.
Z kolei przed błogosławieństwem bp Rudolf Pierskała wręczył absolwentom Studium Poradnictwa Rodzinnego w edycji 2021-2023 misje kanoniczne do prowadzenia nauk przedmałżeńskich oraz spotkań w poradniach życia rodzinnego w diecezji opolskiej.
Podziękował również ks. Jerzemu Dzierżanowskiemu i jego współpracownikom z Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia za dzieło ocalania życia, które dokonywane jest w ciszy i bez rozgłosu. Na przestrzeni lat już ponad 800 dzieci dzięki adopcji znalazło szczęśliwe domy, a ze schronienia w Domu Matki i Dziecka skorzystało 1900 matek i dzieci. - Rozgłosu nie ma, a cuda się dzieją - podkreślił biskup.