Nowy numer 20/2024 Archiwum

Przyłóż ucho do Pisma Świętego

- Trzeba nauczyć się pewnej wrażliwości, by w hałasie życia usłyszeć to, co Bóg do nas mówi - radzi ks. D. Leśniak.

Trwa XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny (od 14 do 20 kwietnia). Biskupi i księża zachęcają wiernych do czytania Pisma Świętego. W parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Głubczycach we wtorek i w środę (16 i 17 kwietnia) zorganizowano „wieczorki biblijne”.

- Idea „wieczorku biblijnego” zrodziła się w związku z Tygodniem Biblijnym. Odbywają się w kościele o godz. 19.30, po wieczornej Eucharystii - zaprasza proboszcz ks. Daniel Leśniak.

Zachęca, by zabrać Pismo Święte (można też skorzystać z wersji online), a także by podkreślać, zaznaczać, notować sobie fragmenty, które jakoś zapadną w serce. Zaprasza też na spotkania kręgu biblijnego, odbywające się w każdą środę wieczorem. Krąg istnieje od roku, liczy ok. 20 osób.

Przyłóż ucho do Pisma Świętego   Przed otwarciem Pisma Świętego obecni zaśpiewali pieśń do Ducha Świętego. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

- Mi się udaje od początku uczestniczyć w kręgu biblijnym. Biblię czytałem już wcześniej, a założenie tego kręgu bardzo mnie ucieszyło. Zwykle rozważaliśmy Ewangelię i czytania z nadchodzącej niedzieli. W ich zrozumieniu pomagał komentarz biblijny księdza - później inaczej się to odbierało. Oczywiście, mamy dostęp do komentarzy np. z „Gościa Niedzielnego” czy innych źródeł, ale żywy kontakt z księdzem i innymi osobami to co innego. A dzisiejsze spotkanie było bardziej uroczyste, bo prócz rozważania fragmentów Ewangelii o Ostatniej Wieczerzy, mogliśmy adorować Najświętszy Sakrament. To pięknie się dopełniło: spotkanie z Jezusem Eucharystycznym i Jego słowem na kartach Biblii - opowiadał po wtorkowym „wieczorku” Damian Dobrowolski.

Zaś proboszcz tłumaczy: - Pomysł na krąg biblijny zrodził się z chęci pogłębienia swojej wiedzy i wiary, ale także, by ochronić wiernych przed różnymi błędnymi interpretacjami Pisma Świętego, z jakimi czasem się spotykamy. A poznając słowo Boże można też głębiej przeżywać swoją wiarę, czy ustrzec się przed pokusami.

Przyłóż ucho do Pisma Świętego   Ks. Daniel Leśniak objaśnia czytane fragmenty Ewangelii. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Opowiada, że każde spotkanie zaczyna się modlitwą do Ducha Świętego, że można zadawać pytania, podzielić się refleksją, czasem uczestnicy zapisują jakieś przemyślenia. Przyznaje, że usłyszenie w hałasie życia Boga, który przemawia w ciszy, wymaga pewnej wrażliwości.

- Trzeba położyć ucho na Piśmie Świętym i wyciszyć w sobie wszelki szum. To nie jest łatwe, bo najpierw przychodzi mnóstwo myśli dotyczących naszego życia. Jest wiele różnych metod słuchania słowa Bożego, każdy może znaleźć taką, która najbardziej mu odpowiada - podkreśla ks. Leśniak.

Przyłóż ucho do Pisma Świętego   Spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

- Należymy do kręgu biblijnego, więc przyszłyśmy i na te spotkania. Za każdym razem odkrywamy coś nowego o Bogu. Dlatego warto ciągle czytać Pismo Święte. To słowo jest żywe, bardzo aktualne, wciąż możemy z niego czerpać. A nasz proboszcz ma ogromną wiedzę i świetnie prowadzi te spotkania. My nie zawsze wszystko rozumiemy, więc dobrze, jeśli ktoś zwróci uwagę na pewne rzeczy, wytłumaczy - stwierdzają Ela i Aneta z Głubczyc.

- To jest wartość wspólnoty - fakt, że widzę ludzi, którzy tak samo jak ja wierzą w Pana Boga, chcą być blisko Niego, chcą czegoś więcej w wierze i że to samo słowo w każdym inaczej rezonuje. Pan Jezus powiedział, że tam gdzie dwaj albo trzej są zgromadzeni w Jego imię, On jest obecny - podsumowuje proboszcz.

Tydzień Biblijny zakończy w sobotę 20 kwietnia wielkanocny koncert organowy w wykonaniu prof. Jakuba Garbacza z żoną - Joanną Woszczyk-Garbacz (zagra ona na flecie poprzecznym). Całość poprowadzi i opatrzy komentarzem ks. Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Rozpoczęcie o godz. 19.15.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy