Na Górze Świętej Anny kończy się szkolenie duszpasterzy i duszpasterek osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym.
Jest to cykliczne spotkanie dla duszpasterzy organizowane przez Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciecha Polaka, Centrum Ochrony Dziecka przy Uniwersytecie Ignatianum oraz Fundację św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski. – Takie spotkanie na Górze Świętej Anny odbywa się po raz drugi – informuje ks. Łukasz Knieć, duszpasterz skrzywdzonych w diecezji opolskiej.
Szkolenie rozpoczęło się we wtorek (16 kwietnia) wieczorem spotkaniem z biskupem opolskim Andrzejem Czają, a zakończy dzisiaj (18 kwietnia) po południu. Uczestniczy w nim kilkadziesiąt osób – duszpasterzy i sióstr zakonnych – wyznaczonych przez diecezje i zgromadzenia zakonne do opieki duszpasterskiej nad osobami, które doznały krzywdy wykorzystania seksualnego. Wśród uczestników są także kierujący trzema wyżej wymienionymi instytucjami zajmującymi się w Kościele w Polsce ochroną dzieci i młodzieży – Marta Titaniec (Fundacja św. Józefa), o. Adam Żak SJ (Centrum Ochrony Dziecka) i ks. Piotr Studnicki (Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży).
– Wykorzystanie seksualne jest rodzajem krzywdy, który promieniuje bardzo na całe życie, na stan psychiczny. Dlatego oczywista jest potrzeba pomocy psychologicznej, która obecnie jest już standardem i zwykle jest również finansowana przez Kościół ofiarom przestępstwa, jeśli doszło do niego w Kościele . Ale – zwłaszcza jeżeli sprawcą jest duchowny – to z doświadczenia widzimy, że potrzeba także pomocy duchowej. Ona jest bardzo różna w zależności od potrzeb osób skrzywdzonych. Ktoś potrzebuje rozmowy z księdzem, ktoś inny potrzebuje regularnego kontaktu, ktoś potrzebuje posługi sakramentalnej, ale mając świadomość, że nie będzie musiał wprowadzać księdza w historię krzywdy i mając przekonanie, że ten ksiądz jest w tej tematyce obeznany. Za to są odpowiedzialni i po to są potrzebni duszpasterze i duszpasterki, które towarzyszą duchowo osobom skrzywdzonym, wyznaczeni oficjalnie przez diecezje i zgromadzenia zakonne – powiedział nam ks. Piotr Studnicki.
Duszpasterze i duszpasterki słuchają wykładów, uczestniczą w warsztatach, wymieniają się doświadczeniami. Wieczorem w środę 17 kwietnia w bazylice św. Anny Samotrzeciej modlili się podczas nabożeństwa Drogi Światła. Rozważania do 9 stacji tego nabożeństwa przygotowała jedna ze skrzywdzonych osób. Śpiewał zespół wokalny Cantores Opolienses pro Musica Sacra pod dyrekcją ks. Joachima Waloszka.
– Panie, przyjdź i przynieś nam pokój. Tak, abyśmy mogli napełnić się tym pokojem, a potem dotknąć i napełnić tym pokojem tych, których do Ciebie tutaj przynosimy – modlił się podczas nabożeństwa ks. Knieć.
Więcej o tym spotkaniu w „Gościu Opolskim” nr 18 na 5 maja.