Warsztaty na ten temat dla rodzin odbędą się w czerwcu w Leśnicy.
Trwają zapisy na warsztaty pt. "Współczesne technologie - szansa czy zagrożenie dla rodziny i rozwoju dziecka". Odbędą się one od 21 do 23 czerwca w Leśnicy ("Betania" Dom Rekolekcyjny Sióstr Służebniczek NMP, ul. Klasztorna 2). Poprowadzi je ks. Marcin Marsollek, duszpasterz diecezjalny trzeźwości, specjalista i psychoterapeuta uzależnień.
- Widać wyraźnie, że jest z tym problem i że bardzo często dotyka dzieci, młodzieży. Nadpobudliwość czy różne zaburzenia, które nie zawsze są wrodzone, często wynikają po prostu z przebodźcowania. Dzieci nie są w stanie sobie poradzić z tą ogromną liczbą informacji, bodźców (dźwięków, kolorów, obrazów itd.), które bombardują ich mózg. Nim więc zaczniemy wędrować po lekarzach, spróbujmy najpierw ograniczyć dziecku dostęp do tableta, laptopa, gier, telewizji. Także dorośli często odczuwają skutki zbyt długiego korzystania z internetu, mediów społecznościowych - tłumaczy s. Amata Ekert, służebniczka NMP Niepokalanie Poczętej, pomysłodawczyni i koordynatorka warsztatów.
Warsztaty przeznaczone są dla rodzin, więc można przyjechać całą rodziną. Dla najmłodszych zapewniona będzie opieka na czas zajęć, starsi będą mogli nie tylko brać udział, posłuchać, ale też spędzić te parę dni z rodzicami, w pięknym otoczeniu. Jest to kontynuacja spotkań - były już szkolenia w wykładowej formule, w zeszłym roku na Górze Świętej Anny i w lutym tego roku w Leśnicy (relację można było przeczytać w "Gościu Opolskim" nr 9/2024, zobacz tutaj). Natomiast ta część ma być bardziej praktyczna. Mogą w niej uczestniczyć Ci, którzy brali udział w którymś z poprzednich spotkań, ale też inni zainteresowani. Ci pierwsi będą już znali niektóre zagadnienia od strony teoretycznej, ale warsztaty będą przydatne dla wszystkich.
- Ks. Marcin Marsollek postara się pomóc wprowadzić konkretne zmiany w funkcjonowaniu, w życiu rodzinnym z dziećmi w tej przestrzeni wirtualnej, mediów społecznościowych, ustalić mądre zasady korzystania z dobrodziejstw świata wirtualnego. Te warsztaty mają być pomocą, wskazać, jak temu zaradzić, jak korzystać z narzędzi, które mamy, z czym zmagają się inni albo jak sobie z tym poradzili. Myślę, że jest to bardzo potrzebne, na to wskazywał odzew po tych dwóch spotkaniach - zachęca s. Amata.
Zgłoszenia i informacje: s. Amata Ekert, tel. 668 106 780, e-mail: rodzinaedmunda@gmail.com.
Materiały organizatora