Galę z okazji 60. lat jego istnienia ubarwią pieśni śląskie i patriotyczne, tańce i nowa, wielkoformatowa gra planszowa.
Jubileuszowa gala odbędzie się 20 czerwca w siedzibie Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny.
- Część oficjalną poprzedzi premiera wielkoformatowej gry planszowej pt. „Śląskie Serce Świętej Góry. Bitwa o Górę Świętej Anny.” Początek o godz. 10.00. Potem będzie część artystyczna - zaprasza Katarzyna Szawan z MCzP.
O 13.10 uroczystości rozpoczną wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości. O godz. 13.20 będzie koncert pieśni śląskich i patriotycznych w wykonaniu Wojciecha Poprawy, Joanny Kabzińskiej, Kai Kosowskiej i Agnieszki Zabrzeskiej-Weber. Po nich, o 13.40, Zespół Pieśni i Tańca „Komorno” przedstawi pokaz tańców śląskich.
O godz. 14.00 wystąpią laureaci tegorocznego Festiwalu Śląskiej i Powstańczej Piosenki, a po nich (ok. 14.20) ponownie wyjdą na scenę W. Poprawa, J. Kabzińska, K.Kosowska i A. Zabrzeska-Weber - tym razem z koncertem muzyki klasycznej. W finale, o 14.40, artyści ze Szkoły Tańca Orian-Show zaprezentują tańce narodowe. Świętowanie zakończy o 15.00 uroczysty poczęstunek.
Projekt utworzenia Muzeum Czynu Powstańczego zrodził się podczas obchodów czterdziestej rocznicy III Powstania Śląskiego w 1961 roku, a jego otwarcie nastąpiło 19 lipca 1964 r. Lokalizacja muzeum na Górze Świętej Anny też nie była przypadkowa - miejsce to było rejonem najkrwawszych starć podczas III powstania śląskiego w 1921 roku i symbolem walki ludu śląskiego o powrót Śląska do Polski. Pierwszą siedzibą była XIX-wieczna szkoła w Leśnicy, w której podczas III powstania mieściła się kwatera sztabu 3 Katowickiego Pułku Powstańczego im. Jana Henryka Dąbrowskiego. Obecny budynek, do którego przeniesiono placówkę w roku 1980 to dawny „Dom Polski”. W ubiegłym roku cały kompleks przeszedł gruntowny remont, termomodernizację, unowocześniono i uatrakcyjniono też sale wystawowe (więcej o tym pisaliśmy w "Gościu Opolskim" nr 2/2024).